Results for the Club open 10 (10.0 miles) held on April 13, 2024

Result is order of Time - filter: ALL - ROAD

Place
Name
Club
Type
Actual Time:
Ave
mph:
Handicap:
Net Time:
Points:
1
Nick English Aerocoach TT 0.21.17 28.1911 0.00 0.21.17 0
2
Joseph Grey Cheltenham & County CC TT 0.21.29 27.9286 0.00 0.21.29 0
3
Dylan Griffiths University of Bath CC TT 0.21.35 27.7992 0.00 0.21.35 0
4
Aaron Pascovitch Bristol South C.C. TT 0.21.40 27.6923 02.27 0.19.13 20
5
Renzo Casale University of Bath CC TT 0.21.40 27.6923 0.00 0.21.40 0
6
John ODwyer VC Bristol TT 0.21.50 27.4809 0.00 0.21.50 0
7
Luka Cherriman University of Bath CC TT 0.22.04 27.1903 0.00 0.22.04 0
8
David Leighton VC Bristol TT 0.22.25 26.7658 0.00 0.22.25 0
9
Leo Guilfoyle University of Sheffield CC TT 0.22.51 26.2582 0.00 0.22.51 0
10
Vincent Douglas Gloucester City C.C. TT 0.23.15 25.8065 0.00 0.23.15 0
11
Gary Francis Wincanton Wheelers TT 0.23.43 25.2987 0.00 0.23.43 0
12
Deacon Cutterham VC Bristol ROAD 0.23.50 25.1748 0.00 0.23.50 0
13
Mark Bradley Bristol South C.C. TT 0.24.44 24.2588 03.34 0.21.10 17
14
Daniel Kempe Bristol South C.C. TT 0.24.47 24.2098 03.47 0.21.00 18
15
Stu Carver North Hampshire R.C. TT 0.25.11 23.8253 0.00 0.25.11 0
16
Adrian Rowley Gloucester City C.C. TT 0.25.56 23.1362 0.00 0.25.56 0
17
Peter Babbage Bicester Millenuim CC TT 0.28.40 20.9302 0.00 0.28.40 0
18
Esther Ive Bristol South C.C. ROAD 0.28.41 20.9181 02.25 0.26.16 15
19
Jo Legge-Knight Bristol South C.C. TT 0.28.41 20.9181 08.42 0.19.59 19
20
Andy Legge-Knight Bristol South C.C. ROAD 0.28.43 20.8938 06.54 0.21.49 16
21
Susan Oldham Cowley Road Condors CC TT 0.28.52 20.7852 0.00 0.28.52 0
22
Rachel Green Cheltenham & County CC TT 0.31.37 18.9773 0.00 0.31.37 0
23
Brian Lewis Royal Dean Forest CC TT 0.34.47 17.2496 0.00 0.34.47 0
Average speed for all 23 riders 23.8630mph Average time for all 23 riders 0:25:8


Result is order of Points

Name
NET time
Points
Aaron Pascovitch ( Bristol South C.C. ) 0.19.13 20
Jo Legge-Knight ( Bristol South C.C. ) 0.19.59 19
Daniel Kempe ( Bristol South C.C. ) 0.21.00 18
Mark Bradley ( Bristol South C.C. ) 0.21.10 17
Andy Legge-Knight ( Bristol South C.C. ) 0.21.49 16
Esther Ive ( Bristol South C.C. ) 0.26.16 15
Brian Lewis ( Royal Dean Forest CC ) 0.34.47 0
Peter Babbage ( Bicester Millenuim CC ) 0.28.40 0
Rachel Green ( Cheltenham & County CC ) 0.31.37 0
Stu Carver ( North Hampshire R.C. ) 0.25.11 0
Susan Oldham ( Cowley Road Condors CC ) 0.28.52 0
Deacon Cutterham ( VC Bristol ) 0.23.50 0
Gary Francis ( Wincanton Wheelers ) 0.23.43 0
Adrian Rowley ( Gloucester City C.C. ) 0.25.56 0
Luka Cherriman ( University of Bath CC ) 0.22.04 0
Leo Guilfoyle ( University of Sheffield CC ) 0.22.51 0
Renzo Casale ( University of Bath CC ) 0.21.40 0
Dylan Griffiths ( University of Bath CC ) 0.21.35 0
Joseph Grey ( Cheltenham & County CC ) 0.21.29 0
Vincent Douglas ( Gloucester City C.C. ) 0.23.15 0
John ODwyer ( VC Bristol ) 0.21.50 0
David Leighton ( VC Bristol ) 0.22.25 0
Nick English ( Aerocoach ) 0.21.17 0
 

Point tables (best six point scores)

Position
Name
Points
1 Mary Jane Hutchinson 124
2 Aaron Pascovitch 123
3 Jo Legge-Knight 122
4 Daniel Kempe 116
5 Mark Bradley 104
6 Robert Borek 102
7 Tom Burke-Nott 102
8 Craig Rockliffe 96
9 Simon Cox 95
10 Justin Desyllas 89
11 Matt Porter-James 86
12 Andy Legge-Knight 66
13 Daniel Burbridge 64
14 David Bolton 52
15 Esther Ive 47
16 Duncan McNair 45
17 Andrew Matthews 40
18 Marek Bomba 40
19 Luke Smith 36
20 Chris Chapman 25
21 Dave Cullen 25
22 Jaz Clarke 25
23 Ed Gallimore 25
24 Rob Walker 20
25 Chris Pope 19
26 Ed Trenchard 15
27 Ian Mountjoy 14
28 Mathew Jones 13
29 Stefan Barnett 12
30 Nick Hassey 11
31 Alice Duhem 10