.Bristol South Cycling Club |
. . . . . . . . .

Results for the BSCC Open 25 TT at Falfield on the U17 (25.00 miles) held on 4th April 2015

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
Handicap:
Net Time:
Points:
1
Joshua JonesUniversity of Exeter CC0.55.4626.89780.000.55.460
2
Paul JonesNFTO Race0.57.1326.21610.000.57.130
3
Ashley MartinTeam Tor 20000.57.1526.20090.000.57.150
4
Michael DavisDursley R.C.0.57.2526.12480.000.57.250
5
Andrew GreenLutterworth Cycle Centre0.57.3426.05670.000.57.340
6
Steven CottingtonBath C.C.0.58.3625.59730.000.58.360
7
Lee AshtonSodbury Cycle Sport0.59.1525.31650.000.59.150
8
Steve SummerhayesKingston Wheelers CC0.59.1925.28800.000.59.190
9
Sean TownsendGloucester City C.C.0.59.3325.18890.000.59.330
10
Andrew ShiptonGloucester City C.C.0.59.3825.15370.000.59.380
11
Owen BurgessVC Bristol0.59.5125.06270.000.59.510
12
Greg LancasterSalt and Sham CC0.59.5225.05570.000.59.520
13
James StreatherV.C. St Raphael0.59.5225.05570.000.59.520
14
Alastair BarnardUniversity of Bath CC1.00.1824.87560.001.00.180
15
Daniel KempeBristol South C.C.1.00.2224.84821.490.58.3317
16
Iain StuartBristol RC1.00.4024.72530.001.00.400
17
Dan AlfordBristol South C.C.1.00.4124.71851.200.59.2114
18
Dan MurphyNFTO Race1.00.4524.69140.001.00.450
19
Simon WixVTTA South Wales1.00.5224.64400.001.00.520
20
Sam ButlerSevern R.C.1.01.2224.44320.001.01.220
21
Rick JohnstonNorthovers Vets Team1.01.2324.43660.001.01.230
22
Andrew BradshawBristol South C.C.1.01.2624.41670.001.01.2611
23
James CuffDas Rad Klub1.01.3124.38361.570.59.3413
24
Simon CoxChippenham & Dist Whlrs1.01.4424.29810.001.01.440
25
Gerry McGarrGloucester City C.C.1.02.2224.05130.001.02.220
26
Johannes RouxGiant CC1.02.3323.98080.001.02.330
27
David SleighClevedon & District R.C.1.02.5923.81580.001.02.590
28
Chris AdamsBristol South C.C.1.03.3323.60354.200.59.1316
29
Robert WadsworthClevedon & District R.C.1.03.3323.60350.001.03.330
30
Richard TurpinVC Walcot1.03.4223.54790.001.03.420
31
Paul WinchcombeChippenham & Dist Whlrs1.03.5223.48640.001.03.520
32
Andy BevanV.C. St Raphael1.04.0823.38880.001.04.080
33
Nicholas SmaleCheltenham & County CC1.04.1323.35840.001.04.130
34
Pfeiffer GeorgiGiant CC1.04.1523.34630.001.04.150
35
Nigel JonesGloucester City C.C.1.04.3023.25580.001.04.300
36
Luke SmithBristol South C.C.1.04.4923.14222.021.02.4710
37
Matthew BrookeSodbury Cycle Sport1.04.5523.10650.001.04.550
38
Andrew TurnerBristol South C.C.1.04.5623.10066.330.58.2318
39
Ayrton PeelSwansea University CC1.05.5522.75600.001.05.550
40
Ian LindsayGloucester City C.C.1.07.0422.36580.001.07.040
41
Roger TaylorFrome & Dist Whlrs1.07.0822.34360.001.07.080
42
Hannah RickettsBristol South C.C.1.07.2922.227713.570.53.3220
43
Joshua GriffithsBristol South C.C.1.07.3722.183913.310.54.0619
44
Lauren DolanGiant CC1.08.2021.95120.001.08.200
45
Jo KnightBristol South C.C.1.08.2321.93528.460.59.3712
46
Maria PowellBAD Tri Club1.08.2821.90850.001.08.280
47
Sam EvansDursley R.C.1.08.3521.87120.001.08.350
48
Steve DarnellCheltenham & County CC1.09.0421.71810.001.09.040
49
Steven BarberChippenham & Dist Whlrs1.09.1121.68150.001.09.110
50
Paul FreegardChippenham & Dist Whlrs1.09.4921.48480.001.09.490
51
Clair WaddenBristol RC1.09.5921.43370.001.09.590
52
Louise GeorgiGiant CC1.10.1921.33210.001.10.190
53
Steve BrownGloucester City C.C.1.10.3821.23640.001.10.380
54
Robert HutchinsonBristol South C.C.1.13.0220.538613.480.59.1415
55
James KempeBristol South C.C.1.13.2420.43609.271.03.578
56
Christina GylesBristol South C.C.1.18.2019.148915.321.02.489
57
Gee HirstBristol South C.C.1.19.3218.860014.571.04.357
58
David BraidleyBristol South C.C.1.19.4018.828513.451.05.555
59
Mary Jane HutchinsonBristol South C.C.1.22.5018.108717.101.05.406
Average speed for all 59 riders 23.16mph Average time for all 59 riders 1.4.46

Result is order of Points

Name NET time Points
Hannah Ricketts ( Bristol South C.C. ) 0.53.32 20
Joshua Griffiths ( Bristol South C.C. ) 0.54.06 19
Andrew Turner ( Bristol South C.C. ) 0.58.23 18
Daniel Kempe ( Bristol South C.C. ) 0.58.33 17
Chris Adams ( Bristol South C.C. ) 0.59.13 16
Robert Hutchinson ( Bristol South C.C. ) 0.59.14 15
Dan Alford ( Bristol South C.C. ) 0.59.21 14
James Cuff ( Das Rad Klub ) 0.59.34 13
Jo Knight ( Bristol South C.C. ) 0.59.37 12
Andrew Bradshaw ( Bristol South C.C. ) 1.01.26 11
Luke Smith ( Bristol South C.C. ) 1.02.47 10
Christina Gyles ( Bristol South C.C. ) 1.02.48 9
James Kempe ( Bristol South C.C. ) 1.03.57 8
Gee Hirst ( Bristol South C.C. ) 1.04.35 7
Mary Jane Hutchinson ( Bristol South C.C. ) 1.05.40 6
David Braidley ( Bristol South C.C. ) 1.05.55 5
Richard Turpin ( VC Walcot ) 1.03.42 0
Ian Lindsay ( Gloucester City C.C. ) 1.07.04 0
Gerry McGarr ( Gloucester City C.C. ) 1.02.22 0
David Sleigh ( Clevedon & District R.C. ) 1.02.59 0
Sean Townsend ( Gloucester City C.C. ) 0.59.33 0
Nigel Jones ( Gloucester City C.C. ) 1.04.30 0
Nicholas Smale ( Cheltenham & County CC ) 1.04.13 0
Sam Butler ( Severn R.C. ) 1.01.22 0
Rick Johnston ( Northovers Vets Team ) 1.01.23 0
Iain Stuart ( Bristol RC ) 1.00.40 0
Johannes Roux ( Giant CC ) 1.02.33 0
Steve Brown ( Gloucester City C.C. ) 1.10.38 0
Steve Summerhayes ( Kingston Wheelers CC ) 0.59.19 0
Maria Powell ( BAD Tri Club ) 1.08.28 0
Sam Evans ( Dursley R.C. ) 1.08.35 0
Ashley Martin ( Team Tor 2000 ) 0.57.15 0
Dan Murphy ( NFTO Race ) 1.00.45 0
Owen Burgess ( VC Bristol ) 0.59.51 0
Ayrton Peel ( Swansea University CC ) 1.05.55 0
Andy Bevan ( V.C. St Raphael ) 1.04.08 0
Michael Davis ( Dursley R.C. ) 0.57.25 0
Andrew Shipton ( Gloucester City C.C. ) 0.59.38 0
Alastair Barnard ( University of Bath CC ) 1.00.18 0
Simon Cox ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.01.44 0
Paul Jones ( NFTO Race ) 0.57.13 0
Matthew Brooke ( Sodbury Cycle Sport ) 1.04.55 0
Greg Lancaster ( Salt and Sham CC ) 0.59.52 0
Steven Cottington ( Bath C.C. ) 0.58.36 0
James Streather ( V.C. St Raphael ) 0.59.52 0
Steve Darnell ( Cheltenham & County CC ) 1.09.04 0
Joshua Jones ( University of Exeter CC ) 0.55.46 0
Lee Ashton ( Sodbury Cycle Sport ) 0.59.15 0
Paul Winchcombe ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.03.52 0
Louise Georgi ( Giant CC ) 1.10.19 0
Lauren Dolan ( Giant CC ) 1.08.20 0
Simon Wix ( VTTA South Wales ) 1.00.52 0
Roger Taylor ( Frome & Dist Whlrs ) 1.07.08 0
Clair Wadden ( Bristol RC ) 1.09.59 0
Pfeiffer Georgi ( Giant CC ) 1.04.15 0
Andrew Green ( Lutterworth Cycle Centre ) 0.57.34 0
Robert Wadsworth ( Clevedon & District R.C. ) 1.03.33 0
Steven Barber ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.09.11 0
Paul Freegard ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.09.49 0
=======================================================================================================

Point tables (best six point scores)

Position Name Points
1Rob Nash113
2David Braidley108
3Joshua Griffiths106
4Hannah Ricketts106
5Yan Keene105
6Luke Smith104
7Mary Jane Hutchinson101
8James Stevens99
9Jo Knight96
10Daniel Kempe92
11James Cuff92
12Andrew Turner92
13Jason Warren92
14David Bolton89
15Tim Spencer89
16Daniel Burbridge88
17Mark Bradley87
18Robert Borek85
19John Bailey81
20Andy Legge & Jorja Legge80
21Mark Galley75
22Tom Ilett74
23Ewan Johnston72
24Andy Legge71
25Andrew Bradshaw68
26Mark Hudson66
27James Kempe64
28Dave Cullen64
29Dan Alford63
30Chris Adams62
31James Braidley57
32Kieran Ellis52
33Graham Gordon48
34Christina Gyles42
35Andy Kelly40
36Edward Trotman35
37George Keene33
38David Swainsbury31
39Steve MacDonald31
40Robert Hutchinson28
41Simon Evans27
42Lucy Burgess24
43Ian Mountjoy22
44Andy Parsons19
45Dan Mountford19
46Andy Legge & Jo Knight18
47Chris Chapman17
48Steve Clarke16
49Claire Greenfield16
50Niall Brown12
51Paul Acton11
52Richard Spink7
53Gee Hirst7
54Pete Keene4
55Mark Brough3
56Paul Jones2
57Gareth Baines2
58Alan Green1
59Jonathan Cundall1