.Bristol South Cycling Club |
. . . . . . . . .

Results for the BSCC Open 25 TT at Milbury on the U17 (25.00 miles) held on 5th April 2014

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
Handicap:
Net Time:
Points:
1
Paul JonesBristol South C.C.0.55.5426.83360.000.55.5414
2
Jamie WilkinsVeloton Team0.57.0526.27740.000.57.050
3
Dave DentWightlink/Offshore RT0.57.1926.17040.000.57.190
4
Simon BaynesGiant CC0.58.0125.85460.000.58.010
5
Simon WixVTTA South Wales0.58.1225.77320.000.58.120
6
Lee FrancisVC Bristol0.59.0225.40940.000.59.020
7
Paul DringEchelon-SPIUK0.59.1125.34500.000.59.110
8
Steve CoxChippenham & Dist Whlrs0.59.3525.17480.000.59.350
9
Paul ParkerVC Bristol1.00.0224.98610.001.00.020
10
Andrew GardnerTeam Tor 20001.00.5924.59690.001.00.590
11
Dan AlfordBristol South C.C.1.01.2324.43666.500.54.3316
12
Laurence HewetsonBAD Tri Club1.01.3124.38360.001.01.310
13
John LeggeBristol South C.C.1.01.4924.265315.000.46.4920
14
Daniel KempeBristol South C.C.1.01.5224.24575.300.56.2212
15
Johannes RouxGiant CC1.01.5224.24570.001.01.520
16
Luke SmithBristol South C.C.1.02.0524.161114.000.48.0519
17
Paul WinchcombeChippenham & Dist Whlrs1.02.2224.05130.001.02.220
18
Gerry McGarrGloucester City C.C.1.02.4223.92340.001.02.420
19
Gareth BainesBristol South C.C.1.02.4923.87907.400.55.0915
20
Andrew BradshawBristol South C.C.1.03.0123.803213.300.49.3118
21
David SleighClevedon & District R.C.1.03.0423.78440.001.03.040
22
David BoltonBristol South C.C.1.03.4523.52947.000.56.4510
23
Paul StephensRoss on Wye C.C.1.03.5223.48640.001.03.520
24
Tom WoollardNorthovers Vets Team1.04.0323.41920.001.04.030
25
Chris AdamsBristol South C.C.1.04.2323.298011.200.53.0317
26
Andrew MuittDursley R.C.1.04.3023.25580.001.04.300
27
Andy ColeWestbury Wheelers1.04.4623.16010.001.04.460
28
Toby IsaacsBristol South C.C.1.05.5822.738810.000.55.5813
29
Neil LangdonGiant CC1.06.3522.52820.001.06.350
30
Sam EvansDursley R.C.1.06.4622.46630.001.06.460
31
Roger TaylorFrome & Dist Whlrs1.06.4922.44950.001.06.490
32
Garry StricklandDursley R.C.1.07.2022.27720.001.07.200
33
Digby RuslingRoyal Dean Forest CC1.09.2921.58790.001.09.290
34
Susan JefferyChippenham & Dist Whlrs1.11.0221.11680.001.11.020
35
Pippa WheelerExeter Wheelers1.12.0520.80920.001.12.050
36
Steven BarberChippenham & Dist Whlrs1.12.4620.61380.001.12.460
37
David BraidleyBristol South C.C.1.13.4820.325216.400.57.089
38
Clive ChappeRoss on Wye C.C.1.14.2520.15680.001.14.250
39
Christina GylesBristol South C.C.1.15.3519.845619.000.56.3511
40
Michelle LockOffshore RT1.16.0119.73250.001.16.010
41
Mary Jane HutchinsonBristol South C.C.1.17.1319.425919.500.57.238
Average speed for all 41 riders 23.20mph Average time for all 41 riders 1.4.39

Result is order of Points

Name NET time Points
John Legge ( Bristol South C.C. ) 0.46.49 20
Luke Smith ( Bristol South C.C. ) 0.48.05 19
Andrew Bradshaw ( Bristol South C.C. ) 0.49.31 18
Chris Adams ( Bristol South C.C. ) 0.53.03 17
Dan Alford ( Bristol South C.C. ) 0.54.33 16
Gareth Baines ( Bristol South C.C. ) 0.55.09 15
Paul Jones ( Bristol South C.C. ) 0.55.54 14
Toby Isaacs ( Bristol South C.C. ) 0.55.58 13
Daniel Kempe ( Bristol South C.C. ) 0.56.22 12
Christina Gyles ( Bristol South C.C. ) 0.56.35 11
David Bolton ( Bristol South C.C. ) 0.56.45 10
David Braidley ( Bristol South C.C. ) 0.57.08 9
Mary Jane Hutchinson ( Bristol South C.C. ) 0.57.23 8
Digby Rusling ( Royal Dean Forest CC ) 1.09.29 0
Jamie Wilkins ( Veloton Team ) 0.57.05 0
Neil Langdon ( Giant CC ) 1.06.35 0
Pippa Wheeler ( Exeter Wheelers ) 1.12.05 0
Paul Stephens ( Ross on Wye C.C. ) 1.03.52 0
Tom Woollard ( Northovers Vets Team ) 1.04.03 0
David Sleigh ( Clevedon & District R.C. ) 1.03.04 0
Lee Francis ( VC Bristol ) 0.59.02 0
Michelle Lock ( Offshore RT ) 1.16.01 0
Gerry McGarr ( Gloucester City C.C. ) 1.02.42 0
Sam Evans ( Dursley R.C. ) 1.06.46 0
Paul Dring ( Echelon-SPIUK ) 0.59.11 0
Johannes Roux ( Giant CC ) 1.01.52 0
Steven Barber ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.12.46 0
Simon Wix ( VTTA South Wales ) 0.58.12 0
Steve Cox ( Chippenham & Dist Whlrs ) 0.59.35 0
Andrew Muitt ( Dursley R.C. ) 1.04.30 0
Paul Winchcombe ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.02.22 0
Roger Taylor ( Frome & Dist Whlrs ) 1.06.49 0
Clive Chappe ( Ross on Wye C.C. ) 1.14.25 0
Susan Jeffery ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.11.02 0
Laurence Hewetson ( BAD Tri Club ) 1.01.31 0
Simon Baynes ( Giant CC ) 0.58.01 0
Dave Dent ( Wightlink/Offshore RT ) 0.57.19 0
Paul Parker ( VC Bristol ) 1.00.02 0
Garry Strickland ( Dursley R.C. ) 1.07.20 0
Andy Cole ( Westbury Wheelers ) 1.04.46 0
Andrew Gardner ( Team Tor 2000 ) 1.00.59 0
=======================================================================================================

Point tables (best six point scores)

Position Name Points
1George Keene118
2Luke Smith113
3Mary Jane Hutchinson109
4Andrew Bradshaw101
5Hannah Ricketts100
6Dan Alford96
7Karen Bones95
8Christina Gyles95
9Jo Knight94
10James Darnbrough94
11Daniel Kempe93
12Joshua Griffiths89
13Gareth Baines89
14David Bolton81
15Mark Bradley80
16Andrew Turner79
17James Cuff78
18Andy Legge & Jorja Legge78
19Callum Nicklin78
20Robert Borek76
21Paul Jones73
22James Kempe73
23Toby Isaacs71
24Steve MacDonald70
25Paul Fielding69
26David Braidley67
27Edward Trotman65
28Chris Adams62
29Kieran Ellis61
30Graham Gordon59
31Niall Brown57
32Simon Penny54
33Jon Steel51
34Martin Radford51
35Neil Smith50
36Tom Ilett49
37Phil Darby48
38Richard Spink46
39Jonathan Cundall44
40Kat Goodyear44
41Ester Ire40
42Andy Legge & Jo Knight39
43Andy Legge38
44Ed Trenchard35
45Simon Evans35
46Daniel Burbridge34
47Ed Pitt27
48David Swainsbury27
49Mark Hudson26
50Mike Clark26
51Dominic Spencer24
52Tim Wilkey23
53Gabriel Owen22
54Steve Cummings21
55John Legge20
56Adam Ferris19
57Peter Braidley17
58Glyndwr Griffiths17
59Alan Green15
60Anthony Clark12
61Claire Greenfield10
62Jason Warren6
63Andy Kelly4
64Mark Jerzak3
65Dave Perkins3
66Ian Bowcock3