.Bristol South Cycling Club |
. . . . . . . . .

Results for the BSCC Open 25 TT at Falfield on the U17 (25.00 miles) held on 1st May 2016

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
Handicap:
Net Time:
Points:
1
Matt Burden73 Degrees Bicycle0.53.5927.78640.000.53.590
2
Jamie WilkinsVeloton Team0.54.5927.28100.000.54.590
3
Lee MorganTeam Bottrill0.55.1627.14110.000.55.160
4
Jay HookinsOffcamber0.56.1226.69040.000.56.120
5
Sean TownsendGloucester City C.C.0.56.3726.49400.000.56.370
6
Michael DavisDursley R.C.0.57.3726.03410.000.57.370
7
Dave DentWightlink/Offshore RT0.59.2425.25250.000.59.240
8
Freddie BroadwayFrome & Dist Whlrs0.59.5925.00690.000.59.590
9
Lee FrancisVC Bristol1.01.0724.54320.001.01.070
10
Andrew ShiptonGloucester City C.C.1.01.0924.52980.001.01.090
11
Simon CoxChippenham & Dist Whlrs1.01.2524.42330.001.01.250
12
Daniel KempeBristol South C.C.1.02.2824.01281.401.00.4819
13
Mark BradleyBristol South C.C.1.02.4923.87900.001.02.4913
14
Nicholas SmaleCheltenham & County CC1.03.1023.74670.001.03.100
15
Laurent MoseleySodbury Cycle Sport1.03.1323.72790.001.03.130
16
Paul WinchcombeChippenham & Dist Whlrs1.03.3723.57870.001.03.370
17
Peter WheddonBAD Tri Club1.03.3923.56640.001.03.390
18
Andrew TurnerBristol South C.C.1.03.4923.50483.001.00.4918
19
Jonh SirrettDursley R.C.1.04.4323.17800.001.04.430
20
Gary RickardsCheltenham & County CC1.04.5423.11250.001.04.540
21
James StevensBristol South C.C.1.04.5523.10652.401.02.1515
22
Simon WixVTTA South Wales1.05.0323.05920.001.05.030
23
David SleighClevedon & District R.C.1.05.0523.04740.001.05.050
24
Joanne JagoPerformance Cycles1.06.4922.44950.001.06.490
25
Paul FreegardChippenham & Dist Whlrs1.07.0422.36580.001.07.040
26
Rob NashBristol South C.C.1.07.3922.17297.001.00.3920
27
Emma AngroveChippenham & Dist Whlrs1.08.4621.81290.001.08.460
28
Graham SmithSevern R.C.1.09.5121.47460.001.09.510
29
Robert SimsSevern R.C.1.10.3321.26150.001.10.330
30
Michelle LockOffshore RT1.11.3020.97900.001.11.300
31
Steven BarberChippenham & Dist Whlrs1.11.4920.88650.001.11.490
32
Karen SpiteriVC Walcot1.13.2620.42670.001.13.260
33
Steve MacDonaldBristol South C.C.1.14.0220.261111.301.02.3214
34
David BraidleyBristol South C.C.1.15.3019.867514.001.01.3016
35
Mary Jane HutchinsonBristol South C.C.1.17.5019.271917.001.00.5017
36
Gillian RiceBristol South C.C.1.23.0418.057815.001.08.0412
Average speed for all 36 riders 23.05mph Average time for all 36 riders 1.5.5

Result is order of Points

Name NET time Points
Rob Nash ( Bristol South C.C. ) 1.00.39 20
Daniel Kempe ( Bristol South C.C. ) 1.00.48 19
Andrew Turner ( Bristol South C.C. ) 1.00.49 18
Mary Jane Hutchinson ( Bristol South C.C. ) 1.00.50 17
David Braidley ( Bristol South C.C. ) 1.01.30 16
James Stevens ( Bristol South C.C. ) 1.02.15 15
Steve MacDonald ( Bristol South C.C. ) 1.02.32 14
Mark Bradley ( Bristol South C.C. ) 1.02.49 13
Gillian Rice ( Bristol South C.C. ) 1.08.04 12
Matt Burden ( 73 Degrees Bicycle ) 0.53.59 0
Jamie Wilkins ( Veloton Team ) 0.54.59 0
Lee Morgan ( Team Bottrill ) 0.55.16 0
Jay Hookins ( Offcamber ) 0.56.12 0
Sean Townsend ( Gloucester City C.C. ) 0.56.37 0
Michael Davis ( Dursley R.C. ) 0.57.37 0
Dave Dent ( Wightlink/Offshore RT ) 0.59.24 0
Freddie Broadway ( Frome & Dist Whlrs ) 0.59.59 0
Lee Francis ( VC Bristol ) 1.01.07 0
Andrew Shipton ( Gloucester City C.C. ) 1.01.09 0
Nicholas Smale ( Cheltenham & County CC ) 1.03.10 0
Laurent Moseley ( Sodbury Cycle Sport ) 1.03.13 0
Paul Winchcombe ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.03.37 0
Peter Wheddon ( BAD Tri Club ) 1.03.39 0
Jonh Sirrett ( Dursley R.C. ) 1.04.43 0
Gary Rickards ( Cheltenham & County CC ) 1.04.54 0
Simon Wix ( VTTA South Wales ) 1.05.03 0
David Sleigh ( Clevedon & District R.C. ) 1.05.05 0
Joanne Jago ( Performance Cycles ) 1.06.49 0
Paul Freegard ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.07.04 0
Emma Angrove ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.08.46 0
Graham Smith ( Severn R.C. ) 1.09.51 0
Robert Sims ( Severn R.C. ) 1.10.33 0
Michelle Lock ( Offshore RT ) 1.11.30 0
Steven Barber ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.11.49 0
Karen Spiteri ( VC Walcot ) 1.13.26 0
Simon Cox ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.01.25 0
=======================================================================================================

Point tables (best six point scores)

Position Name Points
1Ian Mountjoy111
2Mary Jane Hutchinson108
3Joshua Griffiths107
4Dave Cullen106
5David Braidley105
6Andrew Turner103
7Nick Livermore101
8Luke Smith100
9Christina Gyles100
10Jo Knight99
11James Stevens99
12Daniel Burbridge97
13Steve MacDonald94
14Craig Rocklife91
15Elliot Warren89
16Kim Smale88
17Mark Bradley86
18Mark Hudson85
19Tim Spencer85
20Daniel Kempe84
21Yan Keene82
22Niall Brown71
23Chris Chapman71
24Hannah Ricketts61
25Hattie Parke58
26Tobias Parker45
27Andy Legge & Jo Knight43
28Jonathan Cundall36
29Rob Nash35
30Paul Fielding32
31Andy Legge & Jorja Legge31
32Toby Isaacs29
33David Bolton28
34Robert Hutchinson27
35Dan Alford27
36Andy Legge22
37Claire Greenfield21
38Mark Jerzak21
39Dominic Spencer20
40Ed Darnbrough20
41Scott Higgs20
42Kieran Ellis19
43Rob Adams18
44Darren Hunter18
45James Braidley16
46Mike Miskelly15
47Theo Bramhead15
48Will Acworth15
49Gillian Rice12
50Janine Doggett11
51Chris Adams9
52Simon Evans7
53Tom Ilett4
54Chris James4
55James Kempe3
56Brian Crumpton3
57James Darnbrough2
58Sam Whitehead1