.Bristol South Cycling Club |
. . . . . . . . .

Handbook: Index | Officers | Rules | Comps | Results | History | Hist.Comps | Records

HISTORIC COMPETITIONS
Half Mile Novice, Track (Bridgwater Cup)
From 1946 to 1973 the Bridgwater Cup was awarded for the Half Mile Novice, Track competition and the winners are listed below. No awards were made from 1974 to 1994. In 1995 the cup was reallocated and is now awarded to the best placed club member in the West District Hardriders competition (see Competitions Section)
Year Name
1946 C Cave
1947 J Dicks
1948 B Allen
1949 D Snell
1950 V Crew
1951 R Lane
1952 K Whitlock
1953 J Bickell
1954 F Mathias

Year Name
1955 H Harris
1956 J Morris
1957 G Goodleff
1958 A Lewis
1959 F C Holloway
1960 I Anderson
1961 J S Wilson
1962 D Tovey
1963 G Crewe

Year Name
1964 P McManus
1966 N Edwards
1968 P Foster
1969 M Nixon
1970 S Whitchurch
1973 P Arnold


One Mile Handicap, Track (Cycle Traders' Cup)
The One Mile Handicap, Track competition began in 1896 and from 1928 to 1973 the winner received the Cycle Traders’ Cup (see below). No events took place from 1974 to 1994. In 1995 the cup was reallocated and is now awarded to the best placed club member in the club’s open hill climb event (see Competitions Section)
Year Name
1896 R Alden
1897 H England
1898 R Alden
1899 R Alden
1900 J Cambridge
1901 R Alden
1902 E R Sims
1903 H Hopkins
1904 S E Martin
1905 E R Sims
1906 T Davis
1907 W J Wyatt
1908 W J Wyatt
1909 F Stewart
1910 B Stewart
1911 not known
1912 not known
1914 H Gould
1922 not held
1923 G Heard
1924 G Heard

Year Name
1925 E J Smith
1926 F Roberts
1927 G Hill
1928 W Harris
1929 R Halford
1930 H Matthews
1931 H Matthews
1932 C Boulton
1933 W F Coombes
1934 C Boulton
1935 K Gibbs
1936 J Beaver
1937 J Trew
1938 J Trew
1939 H Rose
1946 C Cave
1947 C Cave
1948 C Cave
1949 P Baldwin
1950 P Baldwin
1951 P Baldwin

Year Name
1952 P Baldwin
1953 P Baldwin
1954 J S Kempe
1955 G Keene
1956 G Keene
1957 G Keene
1958 D Windows
1959 F C Holloway
1960 I Anderson
1961 P Baldwin
1962 M Dodd
1963 P Baldwin
1964 G Crewe
1966 G Keene
1968 J Legge
1969 J Legge
1970 K Johnston
1972 J Bailey
1973 N Catford


Three Miles Track (Sam Justin Cup)
The Three Mile Track competition began in 1896 and some years later the Sam Justin Cup was presented to the club and allocated to this event; the winners are listed below. No competitions took place from 1974 to 1994. In 1995 the cup was reallocated and is now awarded to the club member with the fastest 25 mile time trial result in open events (see Competitions Section)
Year Name
1896 R Alden
1897 J Cambridge
1898 J Cambridge
1899 R Alden
1900 R Alden
1901 R Alden
1902 C Scannell
1903 C Scannell
1904 E R Sims
1905 E R Sims
1906 S E Martin
1907 W J Wyatt
1908 H Minton
1909 E R Sims
1910 F Sims
1911 V Newman
1912 E Warbutton
1914 V Newton
1922 E Warbutton
1923 E Warbutton
1924 E Warbutton

Year Name
1925 E Warbutton
1926 G Hill
1927 G Hill
1928 G Hill
1929 G Hill
1930 G Hill
1931 G Hill
1932 E J Blackler
1933 H C Clark
1934 H C Clark
1935 E J Blackler
1936 E J Blackler
1937 E J Blackler
1938 E Binding
1939 E A Higgs
1946 E E Ilott
1947 H Bloomfield
1948 C Cave
1949 P Baldwin
1950 P Baldwin
1951 P Baldwin

Year Name
1952 P Baldwin
1953 P Baldwin
1954 J S Kempe
1955 P Baldwin
1956 P Baldwin
1957 P Baldwin
1958 G Keene
1959 R D Hopkins
1960 P Baldwin
1961 I J Anderson
1962 F C Holloway
1963 P Baldwin
1964 G Crewe
1966 G Keene
1968 J Legge
1969 K Johnston
1970 J Legge
1972 J Bailey
1973 P Arnold


Runs Points Competition (The Tourist Trophy)
Between 1959 and 1980 the Tourist Trophy was awarded to the winner of the “Runs Points Competition”, a treasure hunt incorporated into one of the club runs. In 1995 it was reallocated and is now given to the member who accumulates the most points in AUK events and international events (see Competitions Section).
Year Name
1959 R Smith
1960 B W Tuff
1961 F C Holloway
1962 D Jones
1963 G Crewe

Year Name
1964 J S Kempe
1965 P Foster
1966 I Goodhew
1970 A Janes
1971 M Nixon

Year Name
1974 J Legge
1980 M Hull


Open ‘100’
Year Winner Time
1965 F C Holloway Bristol South 04:02:13
1966 G Old Severn R.C. 04:06:08
1967 P Harris Plymouth R.C. 04:07:31

Year Winner Time
1968 C Rumsey Hereford 04:21:59
1969 A Boden Oldbury & Dist. CC 04:15:22

Year Winner Time


Open Cyclo-Cross
Year Name
1958 P Baldwin Bristol South CC
1959 G Keene Bristol South CC
1960 D Bunn Severn RC

Year Name
1961 G Keene Bristol South CC
1962 D Bunn Severn RC
1963 D Bunn Severn RC

Year Name
1964 B.Watts Yeovill CC


Open Road Race
Year Name
1971 J. Hatfield Cwmcarn Par.
1972 J. Davis Porth & Dist.
1973 M. Bond Chippenham
1974 W. Millward Byways RC
1975 R. Crisp Chippenham

Year Name
1976 R. Allen Bedouin C.C.
1977 G Dowdell Manulife
1978 G Dowdell Manulife
1979 G Dowdell Manulife
1980 P Hall Manulife

Year Name
1981 M Fuller Team Zoyland
1989 R Scott Swindon RC
1990 K Stewart Clevedon RC


Bristol to Taunton & back (Milsom Memorial Trophy)
From 1928 to 1977 the Milsom Memorial Trophy was awarded for the Bristol to Taunton & Back competition; the winners are listed below. In 1995 it was reallocated and is now awarded, at the discretion of the committee, to the member who demonstrates outstanding performance in long distance cycle events (see Competitions Section).
Year Winner Time
1928 F Smale 04:58:09
1929 W F Coombes 04:34:09
1930 W F Coombes 04:28:46
1931 W F Coombes 04:12:19
1932 W F Coombes 04:23:13
1933 W F Coombes 04:12:21
1934 W F Coombes 04:22:15
1935 W F Coombes 04:09:12
1936 E Higgs 04:20:08
1937 J Trew 04:06:41
1938 E Higgs 04:20:32
1939 J Collins 04:28:59

Year Winner Time
1946 R Sullivan 04:02:32
1947 R Sullivan 04:15:15
1948 W Griffiths 04:10:54
1949 A Rich 04:57:56
1950 D Howell 04:00:20
1951 E Davey 03:49:45
1952 E Davey 04:04:42
1953 T Thomas 03:53:59
1954 G Keene 03:41:15
1955 J S Kempe 03:53:07
1956 J S Kempe 03:53:19
1957 F C Holloway 04:10:05

Year Winner Time
1958 F C Holloway 03:42:45
1959 J S Kempe 03:54:17
1960 B Tuff 03:58:22
1962 G Crewe 04:38:26
1963 D Tovey 04:03:39
1966 F C Holloway 03:44:59
1967 A Janes 04:13:26
1968 S Francis 04:06:47
1971 S Francis 04:19:35
1977 A Janes 04:06:52


Bristol to Weston & back
Year Winner Time
1934 W F Coombes 01:52:57
1935 W F Coombes 01:42:20

Year Winner Time
1936 E Higgs 01:39:55
1937 J Trew 01:36:39

Year Winner Time


In 1965 the event switched to being Weston to Bristol and back owing to problems associated with starting and finishing events in the centre of Bristol.
Year Winner Time
1965 C Lewis - Mid Devon RC 01:42:11
1966 C Lewis - Mid Devon RC 01:37:56
1967 N Whatmough - Stonehouse Whs 01:39:30
1967 D Bonner - Mackeson (Professional) 01:35:54
1968 P Griffiths - Glos. City CC 01:37:44
1968 D Bonner - Mackeson (Professional) 01:34:00
1969 R Iddles - Oldbury & Dist 01:39:31

Year Winner Time
1970 J Pritchard - Port Talbot Whs 01:37:41
1972 D Holliday - Gordano Valley 01:14:41
1973 R Hopkins - Mid Devon RC 01:14:08
1975 P Edwards - Western RC 01:33:48
1976 P Griffiths - GS Strada 01:31:01
1977 D Doust - Antelope RT 01:36:37
1978 D Doust - Antelope RC 01:34:00

Year Winner Time
1979 R Iddles - Stourbridge CC 01:35:36
1980 J Pritchard - RAF CA 01:33:33
1981 P Baynton - Professional 01:16:08
1982 D Pitman - Professional 01:34:46