Results for the BSCC Open 25 TT at Milbury on the U17 (25.0 miles) held on April 5, 2014

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
Handicap:
Net Time:
Points:
1
Paul Jones Bristol South C.C. 0.55.54 26.8336 0.00 0.55.54 14
2
Jamie Wilkins Veloton Team 0.57.05 26.2774 0.00 0.57.05 0
3
Dave Dent Wightlink/Offshore RT 0.57.19 26.1704 0.00 0.57.19 0
4
Simon Baynes Giant CC 0.58.01 25.8546 0.00 0.58.01 0
5
Simon Wix VTTA South Wales 0.58.12 25.7732 0.00 0.58.12 0
6
Lee Francis VC Bristol 0.59.02 25.4094 0.00 0.59.02 0
7
Paul Dring Echelon-SPIUK 0.59.11 25.3450 0.00 0.59.11 0
8
Steve Cox Chippenham & Dist Whlrs 0.59.35 25.1748 0.00 0.59.35 0
9
Paul Parker VC Bristol 1.00.02 24.9861 0.00 1.00.02 0
10
Andrew Gardner Team Tor 2000 1.00.59 24.5969 0.00 1.00.59 0
11
Dan Alford Bristol South C.C. 1.01.23 24.4366 6.50 0.54.33 16
12
Laurence Hewetson BAD Tri Club 1.01.31 24.3836 0.00 1.01.31 0
13
John Legge Bristol South C.C. 1.01.49 24.2653 15.00 0.46.49 20
14
Daniel Kempe Bristol South C.C. 1.01.52 24.2457 5.30 0.56.22 12
15
Johannes Roux Giant CC 1.01.52 24.2457 0.00 1.01.52 0
16
Luke Smith Bristol South C.C. 1.02.05 24.1611 14.00 0.48.05 19
17
Paul Winchcombe Chippenham & Dist Whlrs 1.02.22 24.0513 0.00 1.02.22 0
18
Gerry McGarr Gloucester City C.C. 1.02.42 23.9234 0.00 1.02.42 0
19
Gareth Baines Bristol South C.C. 1.02.49 23.8790 7.40 0.55.09 15
20
Andrew Bradshaw Bristol South C.C. 1.03.01 23.8032 13.30 0.49.31 18
21
David Sleigh Clevedon & District R.C. 1.03.04 23.7844 0.00 1.03.04 0
22
David Bolton Bristol South C.C. 1.03.45 23.5294 7.00 0.56.45 10
23
Paul Stephens Ross on Wye C.C. 1.03.52 23.4864 0.00 1.03.52 0
24
Tom Woollard Northovers Vets Team 1.04.03 23.4192 0.00 1.04.03 0
25
Chris Adams Bristol South C.C. 1.04.23 23.2980 11.20 0.53.03 17
26
Andrew Muitt Dursley R.C. 1.04.30 23.2558 0.00 1.04.30 0
27
Andy Cole Frome & Dist Whlrs 1.04.46 23.1601 0.00 1.04.46 0
28
Toby Isaacs Bristol South C.C. 1.05.58 22.7388 10.00 0.55.58 13
29
Neil Langdon Giant CC 1.06.35 22.5282 0.00 1.06.35 0
30
Sam Evans Dursley R.C. 1.06.46 22.4663 0.00 1.06.46 0
31
Roger Taylor Frome & Dist Whlrs 1.06.49 22.4495 0.00 1.06.49 0
32
Garry Strickland Dursley R.C. 1.07.20 22.2772 0.00 1.07.20 0
33
Digby Rusling Royal Dean Forest CC 1.09.29 21.5879 0.00 1.09.29 0
34
Susan Jeffery Chippenham & Dist Whlrs 1.11.02 21.1168 0.00 1.11.02 0
35
Pippa Wheeler Exeter Wheelers 1.12.05 20.8092 0.00 1.12.05 0
36
Steven Barber Chippenham & Dist Whlrs 1.12.46 20.6138 0.00 1.12.46 0
37
David Braidley Bristol South C.C. 1.13.48 20.3252 16.40 0.57.08 9
38
Clive Chappe Ross on Wye C.C. 1.14.25 20.1568 0.00 1.14.25 0
39
Christina Gyles Bristol South C.C. 1.15.35 19.8456 19.00 0.56.35 11
40
Michelle Lock Offshore RT 1.16.01 19.7325 0.00 1.16.01 0
41
Mary Jane Hutchinson Bristol South C.C. 1.17.13 19.4259 19.50 0.57.23 8
Average speed for all 41 riders 23.1986mph Average time for all 41 riders 1:4:39

Result is order of Points

Name NET time Points
John Legge ( Bristol South C.C. ) 0.46.49 20
Luke Smith ( Bristol South C.C. ) 0.48.05 19
Andrew Bradshaw ( Bristol South C.C. ) 0.49.31 18
Chris Adams ( Bristol South C.C. ) 0.53.03 17
Dan Alford ( Bristol South C.C. ) 0.54.33 16
Gareth Baines ( Bristol South C.C. ) 0.55.09 15
Paul Jones ( Bristol South C.C. ) 0.55.54 14
Toby Isaacs ( Bristol South C.C. ) 0.55.58 13
Daniel Kempe ( Bristol South C.C. ) 0.56.22 12
Christina Gyles ( Bristol South C.C. ) 0.56.35 11
David Bolton ( Bristol South C.C. ) 0.56.45 10
David Braidley ( Bristol South C.C. ) 0.57.08 9
Mary Jane Hutchinson ( Bristol South C.C. ) 0.57.23 8
Digby Rusling ( Royal Dean Forest CC ) 1.09.29 0
Jamie Wilkins ( Veloton Team ) 0.57.05 0
Neil Langdon ( Giant CC ) 1.06.35 0
Pippa Wheeler ( Exeter Wheelers ) 1.12.05 0
Paul Stephens ( Ross on Wye C.C. ) 1.03.52 0
Tom Woollard ( Northovers Vets Team ) 1.04.03 0
David Sleigh ( Clevedon & District R.C. ) 1.03.04 0
Lee Francis ( VC Bristol ) 0.59.02 0
Michelle Lock ( Offshore RT ) 1.16.01 0
Gerry McGarr ( Gloucester City C.C. ) 1.02.42 0
Sam Evans ( Dursley R.C. ) 1.06.46 0
Paul Dring ( Echelon-SPIUK ) 0.59.11 0
Johannes Roux ( Giant CC ) 1.01.52 0
Steven Barber ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.12.46 0
Simon Wix ( VTTA South Wales ) 0.58.12 0
Steve Cox ( Chippenham & Dist Whlrs ) 0.59.35 0
Andrew Muitt ( Dursley R.C. ) 1.04.30 0
Paul Winchcombe ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.02.22 0
Roger Taylor ( Frome & Dist Whlrs ) 1.06.49 0
Clive Chappe ( Ross on Wye C.C. ) 1.14.25 0
Susan Jeffery ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.11.02 0
Laurence Hewetson ( BAD Tri Club ) 1.01.31 0
Simon Baynes ( Giant CC ) 0.58.01 0
Dave Dent ( Wightlink/Offshore RT ) 0.57.19 0
Paul Parker ( VC Bristol ) 1.00.02 0
Garry Strickland ( Dursley R.C. ) 1.07.20 0
Andy Cole ( Frome & Dist Whlrs ) 1.04.46 0
Andrew Gardner ( Team Tor 2000 ) 1.00.59 0

Point tables (best six point scores)

Position Name Points
1George Keene118
2Luke Smith113
3Mary Jane Hutchinson109
4Andrew Bradshaw101
5Hannah Ricketts100
6Dan Alford96
7Karen Bones95
8Christina Gyles95
9Jo Knight94
10James Darnbrough94
11Daniel Kempe93
12Joshua Griffiths89
13Gareth Baines89
14David Bolton81
15Mark Bradley80
16Andrew Turner79
17James Cuff78
18Andy Legge & Jorja Legge78
19Callum Nicklin78
20Robert Borek76
21Paul Jones73
22James Kempe73
23Toby Isaacs71
24Steve MacDonald70
25Paul Fielding69
26David Braidley67
27Edward Trotman65
28Chris Adams62
29Kieran Ellis61
30Graham Gordon59
31Niall Brown57
32Simon Penny54
33Jon Steel51
34Martin Radford51
35Neil Smith50
36Tom Ilett49
37Phil Darby48
38Richard Spink46
39Jonathan Cundall44
40Kat Goodyear44
41Ester Ire40
42Andy Legge & Jo Knight39
43Andy Legge38
44Ed Trenchard35
45Simon Evans35
46Daniel Burbridge34
47Ed Pitt27
48David Swainsbury27
49Mark Hudson26
50Mike Clark26
51Dominic Spencer24
52Tim Wilkey23
53Gabriel Owen22
54Steve Cummings21
55John Legge20
56Adam Ferris19
57Peter Braidley17
58Glyndwr Griffiths17
59Alan Green15
60Anthony Clark12
61Claire Greenfield10
62Jason Warren6
63Andy Kelly4
64Mark Jerzak3
65Dave Perkins3
66Ian Bowcock3