Results for the BSCC Open 25 TT at Falfield on the U17 (25.0 miles) held on April 4, 2015

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
Handicap:
Net Time:
Points:
1
Joshua Jones University of Exeter CC 0.55.46 26.8978 0.00 0.55.46 0
2
Paul Jones NFTO Race 0.57.13 26.2161 0.00 0.57.13 0
3
Ashley Martin Team Tor 2000 0.57.15 26.2009 0.00 0.57.15 0
4
Michael Davis Dursley R.C. 0.57.25 26.1248 0.00 0.57.25 0
5
Andrew Green Lutterworth Cycle Centre 0.57.34 26.0567 0.00 0.57.34 0
6
Steven Cottington Bath C.C. 0.58.36 25.5973 0.00 0.58.36 0
7
Lee Ashton Sodbury Cycle Sport 0.59.15 25.3165 0.00 0.59.15 0
8
Steve Summerhayes Kingston Wheelers CC 0.59.19 25.2880 0.00 0.59.19 0
9
Sean Townsend Gloucester City C.C. 0.59.33 25.1889 0.00 0.59.33 0
10
Andrew Shipton Gloucester City C.C. 0.59.38 25.1537 0.00 0.59.38 0
11
Owen Burgess VC Bristol 0.59.51 25.0627 0.00 0.59.51 0
12
Greg Lancaster Salt and Sham CC 0.59.52 25.0557 0.00 0.59.52 0
13
James Streather V.C. St Raphael 0.59.52 25.0557 0.00 0.59.52 0
14
Alastair Barnard University of Bath CC 1.00.18 24.8756 0.00 1.00.18 0
15
Daniel Kempe Bristol South C.C. 1.00.22 24.8482 1.49 0.58.33 17
16
Iain Stuart Bristol RC 1.00.40 24.7253 0.00 1.00.40 0
17
Dan Alford Bristol South C.C. 1.00.41 24.7185 1.20 0.59.21 14
18
Dan Murphy NFTO Race 1.00.45 24.6914 0.00 1.00.45 0
19
Simon Wix VTTA South Wales 1.00.52 24.6440 0.00 1.00.52 0
20
Sam Butler Severn R.C. 1.01.22 24.4432 0.00 1.01.22 0
21
Rick Johnston Northovers Vets Team 1.01.23 24.4366 0.00 1.01.23 0
22
Andrew Bradshaw Bristol South C.C. 1.01.26 24.4167 0.00 1.01.26 11
23
James Cuff Das Rad Klub 1.01.31 24.3836 1.57 0.59.34 13
24
Simon Cox Chippenham & Dist Whlrs 1.01.44 24.2981 0.00 1.01.44 0
25
Gerry McGarr Gloucester City C.C. 1.02.22 24.0513 0.00 1.02.22 0
26
Johannes Roux Giant CC 1.02.33 23.9808 0.00 1.02.33 0
27
David Sleigh Clevedon & District R.C. 1.02.59 23.8158 0.00 1.02.59 0
28
Chris Adams Bristol South C.C. 1.03.33 23.6035 4.20 0.59.13 16
29
Robert Wadsworth Clevedon & District R.C. 1.03.33 23.6035 0.00 1.03.33 0
30
Richard Turpin VC Walcot 1.03.42 23.5479 0.00 1.03.42 0
31
Paul Winchcombe Chippenham & Dist Whlrs 1.03.52 23.4864 0.00 1.03.52 0
32
Andy Bevan V.C. St Raphael 1.04.08 23.3888 0.00 1.04.08 0
33
Nicholas Smale Cheltenham & County CC 1.04.13 23.3584 0.00 1.04.13 0
34
Pfeiffer Georgi Giant CC 1.04.15 23.3463 0.00 1.04.15 0
35
Nigel Jones Gloucester City C.C. 1.04.30 23.2558 0.00 1.04.30 0
36
Luke Smith Bristol South C.C. 1.04.49 23.1422 2.02 1.02.47 10
37
Matthew Brooke Sodbury Cycle Sport 1.04.55 23.1065 0.00 1.04.55 0
38
Andrew Turner Bristol South C.C. 1.04.56 23.1006 6.33 0.58.23 18
39
Ayrton Peel Swansea University CC 1.05.55 22.7560 0.00 1.05.55 0
40
Ian Lindsay Gloucester City C.C. 1.07.04 22.3658 0.00 1.07.04 0
41
Roger Taylor Frome & Dist Whlrs 1.07.08 22.3436 0.00 1.07.08 0
42
Hannah Ricketts Bristol South C.C. 1.07.29 22.2277 13.57 0.53.32 20
43
Joshua Griffiths Bristol South C.C. 1.07.37 22.1839 13.31 0.54.06 19
44
Lauren Dolan Giant CC 1.08.20 21.9512 0.00 1.08.20 0
45
Jo Knight Bristol South C.C. 1.08.23 21.9352 8.46 0.59.37 12
46
Maria Powell BAD Tri Club 1.08.28 21.9085 0.00 1.08.28 0
47
Sam Evans Dursley R.C. 1.08.35 21.8712 0.00 1.08.35 0
48
Steve Darnell Cheltenham & County CC 1.09.04 21.7181 0.00 1.09.04 0
49
Steven Barber Chippenham & Dist Whlrs 1.09.11 21.6815 0.00 1.09.11 0
50
Paul Freegard Chippenham & Dist Whlrs 1.09.49 21.4848 0.00 1.09.49 0
51
Clair Wadden Bristol RC 1.09.59 21.4337 0.00 1.09.59 0
52
Louise Georgi Giant CC 1.10.19 21.3321 0.00 1.10.19 0
53
Steve Brown Gloucester City C.C. 1.10.38 21.2364 0.00 1.10.38 0
54
Robert Hutchinson Bristol South C.C. 1.13.02 20.5386 13.48 0.59.14 15
55
James Kempe Bristol South C.C. 1.13.24 20.4360 9.27 1.03.57 8
56
Christina Gyles Bristol South C.C. 1.18.20 19.1489 15.32 1.02.48 9
57
Gee Hirst Bristol South C.C. 1.19.32 18.8600 14.57 1.04.35 7
58
David Braidley Bristol South C.C. 1.19.40 18.8285 13.45 1.05.55 5
59
Mary Jane Hutchinson Bristol South C.C. 1.22.50 18.1087 17.10 1.05.40 6
Average speed for all 59 riders 23.1595mph Average time for all 59 riders 1:4:46

Result is order of Points

Name NET time Points
Hannah Ricketts ( Bristol South C.C. ) 0.53.32 20
Joshua Griffiths ( Bristol South C.C. ) 0.54.06 19
Andrew Turner ( Bristol South C.C. ) 0.58.23 18
Daniel Kempe ( Bristol South C.C. ) 0.58.33 17
Chris Adams ( Bristol South C.C. ) 0.59.13 16
Robert Hutchinson ( Bristol South C.C. ) 0.59.14 15
Dan Alford ( Bristol South C.C. ) 0.59.21 14
James Cuff ( Das Rad Klub ) 0.59.34 13
Jo Knight ( Bristol South C.C. ) 0.59.37 12
Andrew Bradshaw ( Bristol South C.C. ) 1.01.26 11
Luke Smith ( Bristol South C.C. ) 1.02.47 10
Christina Gyles ( Bristol South C.C. ) 1.02.48 9
James Kempe ( Bristol South C.C. ) 1.03.57 8
Gee Hirst ( Bristol South C.C. ) 1.04.35 7
Mary Jane Hutchinson ( Bristol South C.C. ) 1.05.40 6
David Braidley ( Bristol South C.C. ) 1.05.55 5
Richard Turpin ( VC Walcot ) 1.03.42 0
Ian Lindsay ( Gloucester City C.C. ) 1.07.04 0
Gerry McGarr ( Gloucester City C.C. ) 1.02.22 0
David Sleigh ( Clevedon & District R.C. ) 1.02.59 0
Sean Townsend ( Gloucester City C.C. ) 0.59.33 0
Nigel Jones ( Gloucester City C.C. ) 1.04.30 0
Nicholas Smale ( Cheltenham & County CC ) 1.04.13 0
Sam Butler ( Severn R.C. ) 1.01.22 0
Rick Johnston ( Northovers Vets Team ) 1.01.23 0
Iain Stuart ( Bristol RC ) 1.00.40 0
Johannes Roux ( Giant CC ) 1.02.33 0
Steve Brown ( Gloucester City C.C. ) 1.10.38 0
Steve Summerhayes ( Kingston Wheelers CC ) 0.59.19 0
Maria Powell ( BAD Tri Club ) 1.08.28 0
Sam Evans ( Dursley R.C. ) 1.08.35 0
Ashley Martin ( Team Tor 2000 ) 0.57.15 0
Dan Murphy ( NFTO Race ) 1.00.45 0
Owen Burgess ( VC Bristol ) 0.59.51 0
Ayrton Peel ( Swansea University CC ) 1.05.55 0
Andy Bevan ( V.C. St Raphael ) 1.04.08 0
Michael Davis ( Dursley R.C. ) 0.57.25 0
Andrew Shipton ( Gloucester City C.C. ) 0.59.38 0
Alastair Barnard ( University of Bath CC ) 1.00.18 0
Simon Cox ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.01.44 0
Paul Jones ( NFTO Race ) 0.57.13 0
Matthew Brooke ( Sodbury Cycle Sport ) 1.04.55 0
Greg Lancaster ( Salt and Sham CC ) 0.59.52 0
Steven Cottington ( Bath C.C. ) 0.58.36 0
James Streather ( V.C. St Raphael ) 0.59.52 0
Steve Darnell ( Cheltenham & County CC ) 1.09.04 0
Joshua Jones ( University of Exeter CC ) 0.55.46 0
Lee Ashton ( Sodbury Cycle Sport ) 0.59.15 0
Paul Winchcombe ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.03.52 0
Louise Georgi ( Giant CC ) 1.10.19 0
Lauren Dolan ( Giant CC ) 1.08.20 0
Simon Wix ( VTTA South Wales ) 1.00.52 0
Roger Taylor ( Frome & Dist Whlrs ) 1.07.08 0
Clair Wadden ( Bristol RC ) 1.09.59 0
Pfeiffer Georgi ( Giant CC ) 1.04.15 0
Andrew Green ( Lutterworth Cycle Centre ) 0.57.34 0
Robert Wadsworth ( Clevedon & District R.C. ) 1.03.33 0
Steven Barber ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.09.11 0
Paul Freegard ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.09.49 0

Point tables (best six point scores)

Position Name Points
1Rob Nash113
2David Braidley108
3Joshua Griffiths106
4Hannah Ricketts106
5Yan Keene105
6Luke Smith104
7Mary Jane Hutchinson101
8James Stevens99
9Jo Knight96
10Daniel Kempe92
11James Cuff92
12Andrew Turner92
13Jason Warren92
14David Bolton89
15Tim Spencer89
16Daniel Burbridge88
17Mark Bradley87
18Robert Borek85
19John Bailey81
20Andy Legge & Jorja Legge80
21Mark Galley75
22Tom Ilett74
23Ewan Johnston72
24Andy Legge71
25Andrew Bradshaw68
26Mark Hudson66
27James Kempe64
28Dave Cullen64
29Dan Alford63
30Chris Adams62
31James Braidley57
32Kieran Ellis52
33Graham Gordon48
34Christina Gyles42
35Andy Kelly40
36Edward Trotman35
37George Keene33
38David Swainsbury31
39Steve MacDonald31
40Robert Hutchinson28
41Simon Evans27
42Lucy Burgess24
43Ian Mountjoy22
44Andy Parsons19
45Dan Mountford19
46Andy Legge & Jo Knight18
47Chris Chapman17
48Steve Clarke16
49Claire Greenfield16
50Niall Brown12
51Paul Acton11
52Richard Spink7
53Gee Hirst7
54Pete Keene4
55Mark Brough3
56Paul Jones2
57Gareth Baines2
58Alan Green1
59Jonathan Cundall1