Results for the Club Open 25 TT at Stone on the U17 (25.0 miles) held on March 31, 2019

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
Handicap:
Net Time:
Points:
1
Nick Livermore Bristol South C.C. 0.56.06 26.7380 0.11 0.55.55 17
2
Robert Grover Bradford-on-Avon CC 0.56.38 26.4862 0.00 0.56.38 0
3
Joshua Griffiths Bikestrong-KTM 0.57.23 26.1400 0.00 0.57.23 0
4
Tony Chapman Frome & Dist Whlrs 0.58.20 25.7143 0.00 0.58.20 0
5
Jacob Sargent Bristol RC 0.58.35 25.6046 0.00 0.58.35 0
6
James Coleman Rogue Racing 0.58.42 25.5537 0.00 0.58.42 0
7
Steven Cottington Bath C.C. 0.59.23 25.2596 0.00 0.59.23 0
8
Ian Lindsay RNRM C.A. 1.00.33 24.7729 0.00 1.00.33 0
9
Simon Coles Northovers Vets Team 1.00.36 24.7525 0.00 1.00.36 0
10
Meg Dickerson Bristol South C.C. 1.01.32 24.3770 5.43 0.55.49 18
11
Andy Legge Bristol South C.C. 1.01.40 24.3243 6.45 0.54.55 20
12
Andrew Turner Bristol South C.C. 1.01.58 24.2066 4.23 0.57.35 16
13
Charles Coleman Rogue Racing 1.02.01 24.1870 0.00 1.02.01 0
14
Peter Garnett Swindon R.C. 1.02.44 23.9107 0.00 1.02.44 0
15
Mark Bradley Bristol South C.C. 1.02.46 23.8980 3.51 0.58.55 14
16
Charles Thibault VC Walcot 1.03.01 23.8032 0.00 1.03.01 0
17
Arran Armstrong VC Walcot 1.03.06 23.7718 0.00 1.03.06 0
18
Jerry Rayner Westbury Wheelers 1.03.15 23.7154 0.00 1.03.15 0
19
Daniel Kempe Bristol South C.C. 1.03.23 23.6655 7.44 0.55.39 19
20
Roy Carless Swindon R.C. 1.03.32 23.6097 0.00 1.03.32 0
21
Corinne Clark Team Swindon Cycles 1.04.52 23.1244 0.00 1.04.52 0
22
Jamie Richardson-Page Chippenham & Dist Whlrs 1.04.56 23.1006 0.00 1.04.56 0
23
Simon Cox Chippenham & Dist Whlrs 1.05.27 22.9183 0.00 1.05.27 0
24
Nigel Vaugniaux Bath C.C. 1.05.30 22.9008 0.00 1.05.30 0
25
Chris Broad-Drake Swindon R.C. 1.05.51 22.7790 0.00 1.05.51 0
26
Bob Foxwell 1st Chard Wheelers 1.06.07 22.6872 0.00 1.06.07 0
27
Mark Evans Chippenham & Dist Whlrs 1.06.25 22.5847 0.00 1.06.25 0
28
Joanne Jago Performance Cycles 1.06.34 22.5338 0.00 1.06.34 0
29
Ian Mountjoy Bristol South C.C. 1.07.12 22.3214 7.47 0.59.25 13
30
Matt Reynolds Sodbury Cycle Sport 1.07.51 22.1076 0.00 1.07.51 0
31
Gerry McGarr Gloucester City C.C. 1.07.51 22.1076 0.00 1.07.51 0
32
Mike Gibbons Chippenham & Dist Whlrs 1.07.57 22.0751 0.00 1.07.57 0
33
Paul Freegard Chippenham & Dist Whlrs 1.09.11 21.6815 0.00 1.09.11 0
34
Digby Rusling Royal Dean Forest CC 1.09.19 21.6398 0.00 1.09.19 0
35
Alice Thomson Bristol South C.C. 1.10.18 21.3371 12.12 0.58.06 15
36
Steve Harding VC Walcot 1.10.29 21.2816 0.00 1.10.29 0
37
Alec Johnson Westbury Wheelers 1.12.42 20.6327 0.00 1.12.42 0
38
Chris Lowe Swindon R.C. 1.12.46 20.6138 0.00 1.12.46 0
39
Robbie Richardson Chippenham & Dist Whlrs 1.13.25 20.4313 0.00 1.13.25 0
40
Jo Knight Bristol South C.C. 1.14.07 20.2384 13.02 1.01.05 12
41
Graham Smith Severn R.C. 1.15.55 19.7585 0.00 1.15.55 0
42
Michael Murkin Swindon R.C. 1.16.05 19.7152 0.00 1.16.05 0
43
Mary Jane Hutchinson Bristol South C.C. 1.21.12 18.4729 16.34 1.04.38 11
44
Charlotte Fisher Swindon Wheelers 1.29.06 16.8350 0.00 1.29.06 0
Average speed for all 44 riders 22.7088mph Average time for all 44 riders 1:6:3

Result is order of Points

Name NET time Points
Andy Legge ( Bristol South C.C. ) 0.54.55 20
Daniel Kempe ( Bristol South C.C. ) 0.55.39 19
Meg Dickerson ( Bristol South C.C. ) 0.55.49 18
Nick Livermore ( Bristol South C.C. ) 0.55.55 17
Andrew Turner ( Bristol South C.C. ) 0.57.35 16
Alice Thomson ( Bristol South C.C. ) 0.58.06 15
Mark Bradley ( Bristol South C.C. ) 0.58.55 14
Ian Mountjoy ( Bristol South C.C. ) 0.59.25 13
Jo Knight ( Bristol South C.C. ) 1.01.05 12
Mary Jane Hutchinson ( Bristol South C.C. ) 1.04.38 11
Mark Evans ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.06.25 0
Matt Reynolds ( Sodbury Cycle Sport ) 1.07.51 0
Peter Garnett ( Swindon R.C. ) 1.02.44 0
Gerry McGarr ( Gloucester City C.C. ) 1.07.51 0
Steve Harding ( VC Walcot ) 1.10.29 0
Charles Coleman ( Rogue Racing ) 1.02.01 0
Roy Carless ( Swindon R.C. ) 1.03.32 0
Charlotte Fisher ( Swindon Wheelers ) 1.29.06 0
Michael Murkin ( Swindon R.C. ) 1.16.05 0
Jamie Richardson-Page ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.04.56 0
James Coleman ( Rogue Racing ) 0.58.42 0
Graham Smith ( Severn R.C. ) 1.15.55 0
Bob Foxwell ( 1st Chard Wheelers ) 1.06.07 0
Steven Cottington ( Bath C.C. ) 0.59.23 0
Robert Grover ( Bradford-on-Avon CC ) 0.56.38 0
Digby Rusling ( Royal Dean Forest CC ) 1.09.19 0
Charles Thibault ( VC Walcot ) 1.03.01 0
Robbie Richardson ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.13.25 0
Paul Freegard ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.09.11 0
Corinne Clark ( Team Swindon Cycles ) 1.04.52 0
Tony Chapman ( Frome & Dist Whlrs ) 0.58.20 0
Jacob Sargent ( Bristol RC ) 0.58.35 0
Mike Gibbons ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.07.57 0
Alec Johnson ( Westbury Wheelers ) 1.12.42 0
Arran Armstrong ( VC Walcot ) 1.03.06 0
Chris Lowe ( Swindon R.C. ) 1.12.46 0
Joanne Jago ( Performance Cycles ) 1.06.34 0
Simon Coles ( Northovers Vets Team ) 1.00.36 0
Chris Broad-Drake ( Swindon R.C. ) 1.05.51 0
Ian Lindsay ( RNRM C.A. ) 1.00.33 0
Simon Cox ( Chippenham & Dist Whlrs ) 1.05.27 0
Joshua Griffiths ( Bikestrong-KTM ) 0.57.23 0
Nigel Vaugniaux ( Bath C.C. ) 1.05.30 0
Jerry Rayner ( Westbury Wheelers ) 1.03.15 0

Point tables (best six point scores)

Position Name Points
1Nick Livermore35
2Daniel Kempe34
3Luke Smith33
4Ian Mountjoy27
5Meg Dickerson27
6Alice Thomson27
7David Bolton25
8Marjolean Meinders25
9Andy Legge20
10Andy Legge & Jo Knight20
11Katherine Brand19
12Mary Jane Hutchinson18
13Dave Cullen17
14Andrew Turner16
15Mark Bradley & Kim Smale16
16Mark Bradley14
17David Braidley13
18Jo Knight12
19Tim Spencer12
20Robert Borek10
21James Stevens7
22Craig Rockliffe4
23Neil Smith3
24Simon Cox2