Results for the BSCC Open 10 TT at Iron Acton on the U102 (10.0 miles) held on May 13, 2017

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
Handicap:
Net Time:
Points:
1
James Phillips Dream CC 0.21.02 28.5261 0.00 0.21.02 0
2
Joshua Griffiths Bristol South C.C. 0.21.46 27.5651 0.02 0.21.44 17
3
Nick Livermore Bristol South C.C. 0.22.11 27.0473 0.21 0.21.50 16
4
Michael Davis Dursley R.C. 0.22.19 26.8857 0.00 0.22.19 0
5
Joe Hawksworth Bristol South C.C. 0.22.21 26.8456 0.03 0.22.18 12
6
Paul Jones Bristol South C.C. 0.22.29 26.6864 0.00 0.22.29 9
7
Mark Bradley Bristol South C.C. 0.22.40 26.4706 1.07 0.21.33 19
8
Graham Giggs Bath C.C. 0.22.47 26.3350 0.00 0.22.47 0
9
Graeme Davis Dursley R.C. 0.22.48 26.3158 0.00 0.22.48 0
10
Andrew Turner Bristol South C.C. 0.22.56 26.1628 0.54 0.22.02 15
11
Ben Connelly Severn R.C. 0.22.59 26.1059 0.00 0.22.59 0
12
Ben Connelly Severn R.C. 0.22.59 26.1059 0.00 0.22.59 0
13
Luke Smith Bristol South C.C. 0.23.10 25.8993 1.05 0.22.05 14
14
Daniel Kempe Bristol South C.C. 0.23.11 25.8807 1.29 0.21.42 18
15
Lloyd Dobson VeloVitesse ALLCAP Push 0.23.14 25.8250 0.00 0.23.14 0
16
Daniel Burbridge Bristol South C.C. 0.23.25 25.6228 0.09 0.23.16 7
17
Mark Collins Salt and Sham CC 0.23.36 25.4237 0.00 0.23.36 0
18
Andrew Bradshaw Bristol South C.C. 0.24.02 24.9653 1.43 0.22.19 11
19
Robin Hunt Bristol RC 0.24.13 24.7763 0.00 0.24.13 0
20
Theo Brumhead Bristol South C.C. 0.24.31 24.4731 1.12 0.23.19 6
21
Mark Bradley & Kim Smale Bristol South C.C. 0.24.32 24.4565 1.40 0.22.52 8
22
Ray Perkins Clevedon & District R.C. 0.24.36 24.3902 0.00 0.24.36 0
23
Andy Legge & Jo Knight Bristol South C.C. 0.24.44 24.2588 1.12 0.23.32 4
24
Craig Nilsson Rye & District Wheelers CC 0.24.47 24.2098 0.00 0.24.47 0
25
Gary Ford Team Bottrill 0.24.51 24.1449 0.00 0.24.51 0
26
Nick Gurmin Severn R.C. 0.24.56 24.0642 0.00 0.24.56 0
27
Matt Dowler Team Boardman 0.24.59 24.0160 0.00 0.24.59 0
28
Matt Boulton Performance Cycles 0.25.01 23.9840 0.00 0.25.01 0
29
Rob Tadman Bristol South C.C. 0.25.37 23.4223 0.00 0.25.37 2
30
Roger Taylor Frome & Dist Whlrs 0.25.56 23.1362 0.00 0.25.56 0
31
Jacqueline Wadsworth Severn R.C. 0.26.39 22.5141 0.00 0.26.39 0
32
David Braidley Bristol South C.C. 0.26.56 22.2772 5.37 0.21.19 20
33
Robert Latchem Somer Valley C.C. 0.27.02 22.1948 0.00 0.27.02 0
34
Jo Knight Bristol South C.C. 0.27.05 22.1538 4.37 0.22.28 10
35
Lewis Spindlove Bristol South C.C. 0.27.10 22.0859 0.00 0.27.10 1
36
Robert Hutchinson Bristol South C.C. 0.27.38 21.7129 4.13 0.23.25 5
37
Louise Georgi Giant CC 0.27.50 21.5569 0.00 0.27.50 0
38
Andrew Parsons Bristol & Dist Tri Club 0.28.07 21.3397 0.00 0.28.07 0
39
Steve MacDonald Bristol South C.C. 0.29.22 20.4313 5.09 0.24.13 3
40
Mary Jane Hutchinson Bristol South C.C. 0.29.36 20.2703 7.26 0.22.10 13
41
Dan Morgan Dursley R.C. 0.29.49 20.1230 0.00 0.29.49 0
42
Pete Wilson Bath C.C. 0.30.34 19.6292 0.00 0.30.34 0
43
Peter Rogers Team Tor 2000 0.33.15 18.0451 0.00 0.33.15 0
Average speed for all 43 riders 23.8959mph Average time for all 43 riders 0:25:6

Result is order of Points

Name NET time Points
David Braidley ( Bristol South C.C. ) 0.21.19 20
Mark Bradley ( Bristol South C.C. ) 0.21.33 19
Daniel Kempe ( Bristol South C.C. ) 0.21.42 18
Joshua Griffiths ( Bristol South C.C. ) 0.21.44 17
Nick Livermore ( Bristol South C.C. ) 0.21.50 16
Andrew Turner ( Bristol South C.C. ) 0.22.02 15
Luke Smith ( Bristol South C.C. ) 0.22.05 14
Mary Jane Hutchinson ( Bristol South C.C. ) 0.22.10 13
Joe Hawksworth ( Bristol South C.C. ) 0.22.18 12
Andrew Bradshaw ( Bristol South C.C. ) 0.22.19 11
Jo Knight ( Bristol South C.C. ) 0.22.28 10
Paul Jones ( Bristol South C.C. ) 0.22.29 9
Mark Bradley & Kim Smale ( Bristol South C.C. ) 0.22.52 8
Daniel Burbridge ( Bristol South C.C. ) 0.23.16 7
Theo Brumhead ( Bristol South C.C. ) 0.23.19 6
Robert Hutchinson ( Bristol South C.C. ) 0.23.25 5
Andy Legge & Jo Knight ( Bristol South C.C. ) 0.23.32 4
Steve MacDonald ( Bristol South C.C. ) 0.24.13 3
Rob Tadman ( Bristol South C.C. ) 0.25.37 2
Lewis Spindlove ( Bristol South C.C. ) 0.27.10 1
James Phillips ( Dream CC ) 0.21.02 0
Michael Davis ( Dursley R.C. ) 0.22.19 0
Graham Giggs ( Bath C.C. ) 0.22.47 0
Graeme Davis ( Dursley R.C. ) 0.22.48 0
Ben Connelly ( Severn R.C. ) 0.22.59 0
Peter Rogers ( Team Tor 2000 ) 0.33.15 0
Pete Wilson ( Bath C.C. ) 0.30.34 0
Dan Morgan ( Dursley R.C. ) 0.29.49 0
Andrew Parsons ( Bristol & Dist Tri Club ) 0.28.07 0
Louise Georgi ( Giant CC ) 0.27.50 0
Robert Latchem ( Somer Valley C.C. ) 0.27.02 0
Jacqueline Wadsworth ( Severn R.C. ) 0.26.39 0
Roger Taylor ( Frome & Dist Whlrs ) 0.25.56 0
Matt Boulton ( Performance Cycles ) 0.25.01 0
Matt Dowler ( Team Boardman ) 0.24.59 0
Nick Gurmin ( Severn R.C. ) 0.24.56 0
Gary Ford ( Team Bottrill ) 0.24.51 0
Craig Nilsson ( Rye & District Wheelers CC ) 0.24.47 0
Ray Perkins ( Clevedon & District R.C. ) 0.24.36 0
Robin Hunt ( Bristol RC ) 0.24.13 0
Mark Collins ( Salt and Sham CC ) 0.23.36 0
Lloyd Dobson ( VeloVitesse ALLCAP Push ) 0.23.14 0
Ben Connelly ( Severn R.C. ) 0.22.59 0

Point tables (best six point scores)

Position Name Points
1Mary Jane Hutchinson119
2David Braidley119
3Ian Mountjoy119
4Mark Hudson118
5Daniel Kempe117
6Joshua Griffiths117
7Dan Alford116
8Luke Smith115
9Nick Livermore111
10Tim Spencer110
11Jo Knight109
12Andrew Turner102
13Mark Bradley101
14Daniel Burbridge99
15Chris Chapman99
16Steve MacDonald95
17Joe Hawksworth87
18Dave Cullen86
19Mike Miskelly64
20Niall Brown62
21Christina Gyles62
22Lewis Spindlove62
23Ed Cox50
24Rob Nash49
25Alex Mellor48
26Kieran Ellis46
27James Stevens38
28Hattie Parke37
29Adam Whitehead37
30David Bolton35
31Mark Jerzak35
32Paul Jones34
33Andrew Bradshaw33
34Ewan Johnston32
35Craig Rocklife31
36Mark Bradley & Kim Smale31
37Robert Hutchinson30
38Andy Legge30
39Elliot Warren29
40Will Acworth29
41Nick Wynn25
42Steve Cummings25
43Gareth Baines25
44Jason Warren25
45Emma Barraclough25
46Pedro Boring25
47Tobias Parker22
48Matt Young22
49Geraint Northam21
50Ed Pitt19
51Joe Norledge19
52Carl Pollard18
53Andy Legge & Jo Knight15
54Nathan Goddard14
55Thomas Bjelland10
56Bruce Kerridge8
57Tom Ilett7
58Rob Tadman7
59Tim Morris7
60Theo Brumhead6
61Lavinia Cox4
62Rory Spanton4
63David Squance4
64Dominic Spencer1