Results for the Bristol South C.C. on the U18C(including Tandems) (25.0 miles) held on April 14, 2007

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
1
John Hollier & George Richardson Team kona 0.53.48 27.8810
2
Stephen Marchant Swindon R.C. 0.54.59 27.2810
3
Rob Lyne Giant CC 0.55.20 27.1084
4
Colin Wallace Merthyr C.C 0.55.24 27.0758
5
Rob Pears Pro Cycling Magazine RT 0.55.37 26.9703
6
Chris Madge Leisure Lakes RT 0.55.41 26.9380
7
Jimmy Little V.C. St Raphael 0.56.24 26.5957
8
Chris Vasey Gloucester City C.C. 0.56.38 26.4862
9
Derek Smetham Dursley R.C. 0.57.20 26.1628
10
Mike Simmons Clevedon & District R.C. 0.58.17 25.7363
11
Guy Preece Gloucester City C.C. 0.58.20 25.7143
12
Andy Cook Chippenham & Dist Whlrs 0.58.21 25.7069
13
Rick Johnston Northovers Vets Team 0.58.39 25.5754
14
Neil Dimon Dursley R.C. 0.58.58 25.4381
15
Jason Bohin Diamond-hf.com 0.59.05 25.3879
16
Steven Downs Bristol South C.C. 0.59.23 25.2596
17
Daniel Kempe Bristol South C.C. 0.59.33 25.1889
18
Jonathon Sadler Bicester Millenuim CC 1.00.36 24.7525
19
Martin Legg Bike Chain 1.00.41 24.7185
20
Darren Jewell Team Swift. 1.00.51 24.6508
21
Steven Goodbier Evesham & Dist Whlrs 1.01.04 24.5633
22
Tony Thorne Bath C.C. 1.01.26 24.4167
23
Elliot Warren Bristol South C.C. 1.01.29 24.3969
24
P Whitfield & D Walshaw Dursley R.C. 1.01.38 24.3375
25
Michael Cox Chippenham & Dist Whlrs 1.01.44 24.2981
26
Gerry McGarr Gloucester City C.C. 1.02.34 23.9744
27
Clive Bailey 29th Wheelers CC 1.02.49 23.8790
28
Toby Wooldridge Gloucester City C.C. 1.03.33 23.6035
29
Martin Young Severn R.C. 1.03.49 23.5048
30
David Summers Bath C.C. 1.04.24 23.2919
31
Geoffrey Partridge Bristol South C.C. 1.04.48 23.1481
32
Phil Gwynne Chippenham & Dist Whlrs 1.04.54 23.1125
33
Kim Young Science in Sport.com 1.05.37 22.8600
34
Don Tanner RAF C.C. 1.05.42 22.8311
35
Graham Denny Gloucester City C.C. 1.05.46 22.8079
36
Andrew Muitt Dursley R.C. 1.05.52 22.7733
37
Brian Smith Bristol South C.C. 1.06.01 22.7215
38
Michael Lawrence Clevedon & District R.C. 1.06.34 22.5338
39
Ann Wooldridge Gloucester City C.C. 1.06.48 22.4551
40
Rupert Denny Team Swift 1.07.25 22.2497
41
John Murphy Gloucester City C.C. 1.07.59 22.0642
42
Claire Sadler Bicester Millenuim CC 1.08.12 21.9941
43
Pete Wilson Bath C.C. 1.08.35 21.8712
44
Tony Emery Dursley R.C. 1.08.36 21.8659
45
Robert Hutchinson Bristol South C.C. 1.08.45 21.8182
46
Bernie Brown Severn R.C. 1.08.46 21.8129
47
Jonathan Evered Dursley R.C. 1.09.02 21.7286
48
Bonnie Copeman Chippenham & Dist Whlrs 1.10.37 21.2414
49
Aileen Brown Bath C.C. 1.10.55 21.1516
50
Jeremy Evered Dursley R.C. 1.10.56 21.1466
51
Chris Atchison Bath C.C. 1.10.59 21.1317
52
1.11.09 21.0822
53
Mary Jane Hutchinson Bristol South C.C. 1.11.43 20.9156
54
Eddie Pitman Newbury R.C. 1.11.57 20.8478
55
Kenneth Squibb Cardiff Ajax 1.12.56 20.5667
56
Neville Lockwood Gloucester City C.C. 1.13.06 20.5198
57
George Keene Bristol South C.C. 1.13.44 20.3436
58
Christine Colquhoun Gloucester City C.C. 1.14.02 20.2611
59
John Howells Corinium C.C. 1.14.51 20.0401
60
Mike Hallgarth Anfield B.C. 1.15.27 19.8807
61
John Lewis Chippenham & Dist Whlrs 1.16.01 19.7325
62
Janet Wilson Bath C.C. 1.19.41 18.8245
63
Phillipa Crocker Dursley R.C. 1.26.13 17.3980
Average speed for all 63 riders 23.0372mph Average time for all 63 riders 1:5:6