Results for the Bristol South C.C. Hill Climb on the UH26 (2.0 miles) held on October 19, 2008

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
1
Tejvan Pettinger Sri Chimnoy CT 0.07.21.8 16.3265
2
Jeff Jones drag2zero.co.uk 0.07.39.0 15.6863
3
Luke Dunbar BCDS 0.08.03.6 14.9068
4
Derek Smetham Dursley R.C. 0.08.11.5 14.6640
5
James Reis Bristol South C.C. 0.08.12.7 14.6341
6
Neil Blessitt Severn R.C. 0.08.13.9 14.6045
7
Rob Adams Bristol South C.C. 0.08.18.3 14.4578
8
Peter Wheddon BAD Tri Club 0.08.31.1 14.0900
9
Marc Allen Swindon R.C. 0.08.31.8 14.0900
10
Leigh Pinchen Northovers Vets Team 0.08.33.3 14.0351
11
David Summers Bath C.C. 0.08.34.0 14.0078
12
Glyndwr Griffiths 73 Degrees Bicycle 0.08.35.0 13.9806
13
Andy Legge Bristol South C.C. 0.08.40.2 13.8462
14
Andrew Pinchen Somerset R.C. 0.08.41.2 13.8196
15
David Curtis-Whitfield Avonlea Treasure RT 0.08.44.0 13.7405
16
Alan Green Bristol South C.C. 0.08.49.2 13.6106
17
Tim Hicks Kingswood Tri Club 0.08.52.9 13.5338
18
Matt Dunsbier BCDS 0.08.54.7 13.4831
19
Mike Simmons Clevedon & District R.C. 0.08.55.6 13.4579
20
George Rowntree Bath C.C. 0.08.58.4 13.3829
21
Sean Wheddon Clevedon & District R.C. 0.09.08.1 13.1387
22
James Chant Gillingham & Dist Whlrs 0.09.21.2 12.8342
23
Jamie Richardson-Page Chippenham & Dist Whlrs 0.09.23.7 12.7886
24
Robbie Richardson Chippenham & Dist Whlrs 0.09.30.7 12.6316
25
Anna Fischer Maxgear RT 0.09.31.9 12.6095
26
Shaun Walsh Yeovil C.C. 0.09.34.6 12.5436
27
Adrian Bult Avonlea Treasure RT 0.09.48.00 12.2449
28
Thomas Woodward Avonlea Treasure RT 0.09.51.3 12.1827
29
Aidan Searle Severn R.C. 0.09.55.1 12.1008
30
Phil Gwynne Chippenham & Dist Whlrs 0.10.04.0 11.9205
31
Derek Dowdeswell Gloucester City C.C. 0.10.11.6 11.7840
32
Daniel Kempe Bristol South C.C. 0.10.36.5 11.3208
33
David Francis Alltrax 0.10.40.8 11.2500
34
Sorrelle Le Cornu Swindon R.C. 0.10.47.5 11.1283
35
Chris Mullet Gillingham & Dist Whlrs 0.10.52.3 11.0429
36
Paul Chapman Severn R.C. 0.11.11.0 10.7303
37
Edric Hobbs Mendip Velo 0.11.44.9 10.2273
38
Ester Ire Bristol South C.C. 0.11.46.8 10.1983
39
Tony Emery Dursley R.C. 0.11.50.9 10.1408
40
John Phillips Gillingham & Dist Whlrs 0.12.03.8 9.9585
41
David Braidley Bristol South C.C. 0.12.24.7 9.6774
42
James Braidley Bristol South C.C. 0.12.33.6 9.5618
43
Colin Yeatman Kingswood Tri Club 0.13.09.7 9.1255
44
Sarah Roberts Gillingham & Dist Whlrs 0.13.35.9 8.8344
45
Peter Rogers Team Tor 2000 0.14.31.9 8.2664
46
Peter Braidley Unattached 0.14.59.4 8.0089
47
Simon Burgess Somer Valley C.C. DNS 8.0089
48
Neil Hancock Swindon R.C. DNS 8.0089
49
Ed Trenchard Bristol South C.C. DNS 8.0089
50
Philip Curtis-Whitfield VC Bristol DNS 8.0089
51
Simon Haward Severn R.C. DNS 8.0089
Average speed for all 46 riders 12.0480mph Average time for all 46 riders 0:9:57