Results for the Severn RC on the U46/50(including tandems) (50 miles) held on September 21, 2008

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
1
Jeff Jones drag2zero.co.uk 1.45.19 28.4855
2
Paul Dring Echelon-SPIUK 1.49.43 27.3432
3
David Kiddell Cavalier C.C. 1.50.17 27.2027
4
Ben Anstie Cadence RT 1.51.30 26.9058
5
Dave Gilbert Camel Valley 1.51.40 26.8657
6
David Rudland Diamond-hf.com 1.51.42 26.8577
7
Derek Smetham Dursley R.C. 1.52.08 26.7539
8
Daniel Bill Echelon-SPIUK. 1.52.22 26.6983
9
David Keene Bristol South C.C. 1.53.17 26.4823
10
Paul Alderson South Western RC 1.53.24 26.4550
11
Andy Stuart V.C. St Raphael 1.53.42 26.3852
12
Chas Thursfield Dream CC 1.53.57 26.3273
13
Duncan Smith High Wycombe 1.54.20 26.2391
14
Peter Ward Stratford C.C. 1.54.30 26.2009
15
Simon Snowdon Cadence RT 1.54.35 26.1818
16
Michael Stallard Stratford C.C. 1.54.37 26.1742
17
Adrian Pengelly V.C. St Raphael 1.54.53 26.1134
18
Robert Parry Royal Dean Forest CC 1.55.37 25.9478
19
Nick Green Stratford C.C. 1.55.45 25.9179
20
Matthew Burbridge Severn R.C. 1.55.50 25.8993
21
Gary Walker Chippenham & Dist Whlrs 1.58.44 25.2667
22
Steven Downs Bristol South C.C. 1.59.05 25.1924
23
Gordon Scott Chippenham & Dist Whlrs 2.00.26 24.9100
24
Toby Wooldridge Gloucester City C.C. 2.00.33 24.8859
25
Daniel Kempe Bristol South C.C. 2.03.11 24.3539
26
Kevin Turner Chippenham & Dist Whlrs 2.03.46 24.2392
27
John Eames Corsham R.C. 2.04.19 24.1319
28
Cliff Voller Newbury R.C. 2.04.33 24.0867
29
Graham Hughes Corinium C.C. 2.05.15 23.9521
30
Christopher Greig High Wycombe 2.06.06 23.7906
31
Donald Pearce RAF C.C. 2.06.53 23.6438
32
Terry Gradidge Sodbury Cycle Sport 2.07.07 23.6004
33
Graham Denny Gloucester City C.C. 2.07.32 23.5233
34
Rupert Denny Team Swift 2.08.18 23.3827
35
Neil Davies Chippenham & Dist Whlrs 2.09.09 23.2288
36
Ken Robertson Mid-Devon C.C. 2.09.57 23.0858
37
Arja Scarsbrook Echelon-SPIUK 2.10.18 23.0238
38
Steven Barber Chippenham & Dist Whlrs 2.11.39 22.7877
39
Jerry Seymour Severn R.C. 2.12.03 22.7187
40
Pete Wilson Bath C.C. 2.14.19 22.3353
41
Mike Hallgarth Anfield B.C. 2.19.12 21.5517
42
Alexandra Zebedee Speedwell BC 2.20.10 21.4031
43
Ginny Henderson Didcot Phoenix 2.24.02 20.8285
44
Christine Colquhoun Gloucester City C.C. 2.27.31 20.3367
45
Phillipa Crocker Dursley R.C. 2.39.21 18.8265
Average speed for all 45 riders 24.4893mph Average time for all 45 riders 2:2:30