Results for the Chippenham & District on the U40(including Tandems) (10 miles) held on May 17, 2008

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
1
Peter Kench GWR Team 0.21.05 28.4585
2
Michael Loader Yeovil C.C. 0.21.33 27.8422
3
Mark Wareham Johns Bikes 0.21.34 27.8207
4
Mark Heath Echelon-SPIUK 0.21.35 27.7992
5
Simon Snowdon Cadence RT 0.22.01 27.2521
6
Andy Cook Chippenham & Dist Whlrs 0.22.09 27.0880
7
Rick Johnston Northovers Vets Team 0.22.18 26.9058
8
Mark Keyford Cadence RT 0.22.21 26.8456
9
Andy Palmer Gloucester City C.C. 0.22.29 26.6864
10
David Leighton Severn R.C. 0.22.31 26.6469
11
Andrew Shipton Gloucester City C.C. 0.22.31 26.6469
12
Guy Preece Gloucester City C.C. 0.22.45 26.3736
13
Gary Walker Chippenham & Dist Whlrs 0.23.01 26.0681
14
Giles White Sherwood CC 0.23.04 26.0116
15
Daniel Kempe Bristol South C.C. 0.23.10 25.8993
16
Joe Schvartz Diamond-hf.com 0.23.14 25.8250
17
Terry Clewes Swindon Wheelers 0.23.46 25.2454
18
Mark Woolford Diamond-hf.com 0.23.46 25.2454
19
Trevor Sherwood Diamond-hf.com 0.23.46 25.2454
20
Rupert Denny Team Swift 0.23.50 25.1748
21
Cliff Voller Newbury R.C. 0.24.05 24.9135
22
Graham Denny Gloucester City C.C. 0.24.07 24.8791
23
Paul O'Driscoll Corinium C.C. 0.24.11 24.8105
24
Reuben Walsh www.votwo.co.uk 0.24.13 24.7763
25
Tom Ryan Bath C.C. 0.24.14 24.7593
26
Roger Cook Sailsbury C.C. 0.24.33 24.4399
27
Neil Davies Chippenham & Dist Whlrs 0.24.34 24.4233
28
Paul Bridges Gloucester City C.C. 0.24.46 24.2261
29
Neville Stroud Antelope R.T. 0.24.50 24.1611
30
Jonathan Grace Swindon R.C. 0.25.16 23.7467
31
Steven Barber Chippenham & Dist Whlrs 0.25.16 23.7467
32
Gerry Peppin Corinium C.C. 0.25.23 23.6376
33
Andrew Hunstone RNRM C.A. 0.25.33 23.4834
34
Kieth Sealy Corsham R.C. 0.25.40 23.3766
35
Stephen Way Ratae RC 0.25.43 23.3312
36
Peter Mills Swindon Wheelers 0.25.46 23.2859
37
Jacqui Cook Chippenham & Dist Whlrs 0.26.00 23.0769
38
Adrian Cannings L.V.R.C. 0.26.14 22.8717
39
Robert Hutchinson Bristol South C.C. 0.26.14 22.8717
40
Bernie Brown Severn R.C. 0.26.32 22.6131
41
Lowenna Smith Cadence RT 0.26.56 22.2772
42
Aileen Brown Bath C.C. 0.27.06 22.1402
43
Joanne Middleton Chippenham & Dist Whlrs 0.27.20 21.9512
44
Marilyn Jones Bath C.C. 0.27.24 21.8978
45
Mary Jane Hutchinson Bristol South C.C. 0.27.47 21.5957
46
Sally Bartlet Gloucester City C.C. 0.28.04 21.3777
47
John Maund Headquaters Club 0.28.13 21.2640
48
John Tooze Bath C.C. 0.28.30 21.0526
49
Ester Ire Bristol South C.C. 0.28.42 20.9059
50
Graham Lade Eastbourne Rovers CC 0.29.28 20.3620
51
Kevin Grant Frome & Dist Whlrs 0.29.57 20.0334
52
Lisa-Jane Booth Chippenham & Dist Whlrs 0.30.44 19.5228
53
Arthur Frost Newbury R.C. 0.37.03 16.1943
Average speed for all 53 riders 23.8581mph Average time for all 53 riders 0:25:8