Results for the Bristol South C.C. on the U18C(including Tandems) (25 miles) held on April 12, 2008

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
1
William Moore Shorter Rochford RT 0.56.39 26.4784
2
Jeff Jones drag2zero.co.uk 0.56.50 26.3930
3
Colin Wallace Merthyr C.C 0.57.12 26.2238
4
Chris Madge Leisure Lakes RT 0.57.16 26.1932
5
Stuart Dodd Leisure Lakes RT 0.57.20 26.1628
6
David Kiddell Cavalier C.C. 0.57.26 26.1172
7
Mike Simmons Clevedon & District R.C. 0.58.23 25.6923
8
Simon Haward Severn R.C. 0.58.41 25.5609
9
Darren Jewell Team Swift. 0.59.45 25.1046
10
Guy Preece Gloucester City C.C. 1.00.09 24.9377
11
Andy Cook Chippenham & Dist Whlrs 1.00.51 24.6508
12
Andy Palmer Gloucester City C.C. 1.01.48 24.2718
13
Jon Howard Wyre Forest C.R.C. 1.01.54 24.2326
14
Paul Coles 73 Degrees Bicycle 1.02.46 23.8980
15
Jason Bohin Diamond-hf.com 1.02.51 23.8663
16
Steven Downs Bristol South C.C. 1.03.13 23.7279
17
Daniel Kempe Bristol South C.C. 1.03.57 23.4558
18
Ian Middleton www.agiskoviner.com 1.04.01 23.4314
19
David Oziem BAD Tri Club 1.04.03 23.4192
20
Paul Boddy Woolverhampton Wheelers 1.04.12 23.3645
21
Trevor Sherwood Diamond-hf.com 1.04.35 23.2258
22
David Summers Bath C.C. 1.04.36 23.2198
23
Gary Walker Chippenham & Dist Whlrs 1.04.43 23.1780
24
Simon Witts Gloucester City C.C. 1.04.52 23.1244
25
Stuart Kerton Chippenham & Dist Whlrs 1.04.59 23.0828
26
James Reis Bristol South C.C. 1.05.25 22.9299
27
Phil Gwynne Chippenham & Dist Whlrs 1.05.36 22.8659
28
Joe Schvartz Diamond-hf.com 1.05.47 22.8021
29
Chris Broad-Drake Swindon R.C. 1.05.50 22.7848
30
Tony Thorne Bath C.C. 1.05.55 22.7560
31
Rob Heathcote Weston Wheelers 1.05.57 22.7445
32
Nigel Vaugniaux Bath C.C. 1.06.19 22.6187
33
Kevin Turner Chippenham & Dist Whlrs 1.07.07 22.3491
34
Sam Yarwood Bristol South C.C. 1.07.29 22.2277
35
Mark Woolford Diamond-hf.com 1.08.22 21.9405
36
Paul Chapman Severn R.C. 1.08.32 21.8872
37
Elliot Warren Bristol South C.C. 1.08.40 21.8447
38
Jonathan Brooks Wychwood RC 1.08.49 21.7970
39
Don Tanner RAF C.C. 1.08.53 21.7759
40
Karen Hathway BAD Tri Club 1.10.04 21.4082
41
Stephen Way Ratae RC 1.11.22 21.0182
42
Bernie Brown Severn R.C. 1.12.09 20.7900
43
Pete Wilson Bath C.C. 1.14.33 20.1207
44
John Milkins Kingswood Tri. Club 1.14.46 20.0624
45
Robert Hutchinson Bristol South C.C. 1.15.46 19.7976
46
Aileen Brown Bath C.C. 1.16.31 19.6036
47
Kenneth Squibb Cardiff Ajax 1.17.45 19.2926
48
Chris Paling VC Bristol 1.17.51 19.2678
49
Sarah Roberts Gillingham & Dist Whlrs 1.17.52 19.2637
50
Mary Jane Hutchinson Bristol South C.C. 1.18.20 19.1489
51
Britta Sorensen BAD Tri Club 1.20.19 18.6761
52
Peter Rogers Team Tor 2000 1.22.11 18.2519
53
Eddie Pitman Newbury R.C. 1.22.23 18.2076
54
Ester Ire Bristol South C.C. 1.22.46 18.1232
55
Clinton Evans Abertilly & Dist Whlrs DNF 18.1232
56
Michael Dix Weston Wheelers DNS 18.1232
57
Janet Wilson Bath C.C. DNS 18.1232
58
Phillipa Crocker Dursley R.C. DNS 18.1232
59
Gary Crook Banbury Star DNS 18.1232
60
Tony Emery Dursley R.C. DNS 18.1232
Average speed for all 54 riders 22.3365mph Average time for all 54 riders 1:7:9