Results for the Chippenham & District Hilly on the U59(including Tandems) (24 miles) held on March 9, 2008

Result is order of Time

Place:
Name:
Club:
Actual Time:
Ave
mph:
1
Jeff Jones drag2zero.co.uk 0.55.22 26.0084
2
Gavin Poupart Echelon-SPIUK. 0.55.24 25.9928
3
Chris Madge Leisure Lakes RT 0.55.51 25.7833
4
David Kiddell Cavalier C.C. 0.56.28 25.5018
5
Nickolaus Gardiner Johns Bikes 0.56.33 25.4642
6
Colin Wallace Merthyr C.C 0.57.12 25.1748
7
Derek Smetham Dursley R.C. 0.57.51 24.8920
8
Mark Keyford Cadence RT 0.58.49 24.4829
9
Guy Preece Gloucester City C.C. 0.59.03 24.3861
10
George Unsworth Gloucester City C.C. 0.59.14 24.3106
11
Philip Wylie Bath C.C. 1.00.13 23.9136
12
George Rowntree Bath C.C. 1.00.40 23.7363
13
Phil Brown Didcot Phoenix 1.00.43 23.7167
14
Jeremy Rayner Somer Valley C.C. 1.01.30 23.4146
15
Peter Weir Maidenhead & Dist. Whlrs. 1.01.30 23.4146
16
Simon Snowdon Cadence RT 1.01.32 23.4020
17
Julian Kirkpatrick Stourbridge C.C. 1.02.18 23.1140
18
Thomas Marshall Chippenham & Dist Whlrs 1.02.31 23.0339
19
Chas Thursfield Dream CC 1.02.46 22.9421
20
Ian Middleton www.agiskoviner.com 1.02.59 22.8632
21
Andy Dutton Cadence RT 1.03.07 22.8149
22
Giles White Sherwood CC 1.03.22 22.7249
23
Mark Hardie Dream CC 1.03.23 22.7189
24
Andrew Strickland C.C. Giro 1.04.21 22.3776
25
Brian Newton Echelon-SPIUK 1.04.24 22.3602
26
Astrid Gibbs MD Cycles 1.04.32 22.3140
27
Darren Jewell Team Swift. 1.04.34 22.3025
28
Terry Gradidge Sodbury Cycle Sport 1.04.42 22.2566
29
Mark Pettitt BCDS 1.04.47 22.2279
30
Chris Broad-Drake Swindon R.C. 1.05.00 22.1538
31
Martyn Green Severn R.C. 1.05.06 22.1198
32
Simon Barfoot Gillingham & Dist Whlrs 1.05.07 22.1142
33
Tom Ryan Bath C.C. 1.05.24 22.0183
34
Daniel Kempe Bristol South C.C. 1.05.32 21.9736
35
Gary Walker Chippenham & Dist Whlrs 1.05.32 21.9736
36
Graham Smith Severn R.C. 1.06.36 21.6216
37
Jon Brunt VC Walcot 1.06.46 21.5676
38
Graham Messer Swindon R.C. 1.06.47 21.5623
39
Trevor Sherwood Diamond-hf.com 1.06.58 21.5032
40
James Chant Gillingham & Dist Whlrs 1.07.09 21.4445
41
Stephen Way Ratae RC 1.07.37 21.2965
42
Paul Chapman Severn R.C. 1.07.58 21.1869
43
Phil Gwynne Chippenham & Dist Whlrs 1.08.02 21.1661
44
Stuart Kerton Chippenham & Dist Whlrs 1.08.42 20.9607
45
Michael Horsman Gloucester City C.C. 1.09.41 20.6649
46
Brian Rayner Somer Valley C.C. 1.10.19 20.4788
47
John Murphy Gloucester City C.C. 1.11.27 20.1540
48
Bernie Brown Severn R.C. 1.12.21 19.9032
49
Simon Crisp Severn R.C. 1.12.45 19.7938
50
Simon Wise RNRM C.A. 1.12.55 19.7486
51
Chris Mullet Gillingham & Dist Whlrs 1.14.53 19.2299
52
Brian Barraclough Interbike RT 1.18.08 18.4300
53
Sarah Roberts Gillingham & Dist Whlrs 1.18.57 18.2394
54
John Philips Gillingham & Dist Whlrs 1.20.16 17.9402
55
Dave Gaida Reading CC 1.21.32 17.6615
Average speed for all 55 riders 22.0786mph Average time for all 55 riders 1:5:13